news-details

نوشدارو بعد از مرگ سهراب؛ ورود حراست شهرداری به رسوایی بزرگ!

هرچند ابعاد تخلف مناطق22گانه شهرداری تهران در توزیع واکسن پاکبان گسترده تر از مواردی است که در رسانه ها تا کنون منعکس شده، اما شهرداری تهران درصدد بی اهمیت جلوه دادن این تخلف است.

به گزارش گام نو؛ بعد از انتشار نخستین اخبار مبنی بر تخلف گسترده شهرداری منطقه 6 در توزیع واکسن در بین پاکبانان، لیست های دیگری نیز به دست رسانه ها رسیده است که نشان دهنده گسترده بودن ابعاد این تخلف در مناطق 22گانه شهر تهران است. اما به رغم این رسوایی بزرگ، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و متعاقب آن شهردار تهران سعی در کم اهمیت جلوه دادن این تخلف گسترده در قالب اخراج چند کارمند و پیمانکار بر آمده است.

نکته جالب تر اینکه مرکز ارتباطات در شبکه اجتماعی کلاب هاوز اقدام به برگزاری چندین روم در این خصوص کرده که نتیجه آن تعریف از اقدام شهردار تهران و کم اهمیت جلوه دادن این اتفاق بود اما در روم هایی که خبرنگاران حوزه شهری در خصوص بررسی ابعاد این تخلف برگزار کردند، بعد از شنیدن انتقادات حاضر به پاسخگویی نشده و اتاق بحث را ترک کردند.

اما بررسی ماجرای رسوایی بزرگ شهرداری تهران در توزیع سهمیه واکسن پاکبانان چند نکته را در مقابل رسانه ها قرار می دهد نخست آنکه دو هفته قبل چنین اتفاقی در شهرداری برخی از شهرها مانند آبادان و گلستان و ... انجام شد. در آن شهرها تعداد واکسن هایی که به افراد غیر از پاکبان تزریق شده بود، به 10 عدد نیز نمی رسد؛ این در حالی است که تنها در یک منطقه از شهرداری تهران 70 نفر غیر پاکبان واکسن سهمیه ای را دریافت کرده اند و اگر در تمامی مناطق 22گانه شهر تهران چنین حجم تخلفی انجام گرفته باشد، در نتیجه فساد در شهرداری تهران د توزیع واکسن ها به مراتب بیشتر از سایر شهرهای کشور است.

دومین مساله این است که چگونه زمانی که تخلف سایر شهرها رسانه ای شد، مدیریت شهری و از جمله اعضای شورای شهر تهران که چنین عملی را ناپسند دانسته و از وزیر بهداشت و وزیر کشور خواستار رسیدگی به این تخلف شدند، به این فکر نیفتادند که امکان بروز چنین تخلفی حتی در حد و سطح وسیع در شهرداری تهران آن هم به دلیل وسعی که دارد، حتما وجود دارد و برای جلوگیری از این رسوایی بزرگ برنامه ریزی های لازم انجام نشد؟

سومین نکته این است که چگونه در زمان توزیع واکسن سهمیه ای نهادهایی مانند حراست شهرداری تهران و یا سازمان بازرسی و ... روی نحوی توزیع این فرآیند نظارت نداشتند؟

چهارمین نکته این است که رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در پاسخ هایی که به برخی از رسانه ها به ویژه صدا و سیما و .... داده و حتی در این رابطه توئیتی منتشر کرده بود، به این مساله اشاره داشت که شهرداری زودتر از رسانه ها نسبت به وقوع این تخلفات آگاه شده بود و در صدد بررسی ابعاد آن بود که رسانه ها به این مساله ورود کردند. این در حالی است که در توئیت آقای شهردار وضع به گونه دیگری است. پیرورز حناچی از افشاگری رسانه نسبت به بروز این تخلف بزرگ تشکر کرده و اعلام کرده بود که خاطیان به مجازات خواهند رسید. این توئیت نشان می دهد که شهرداری تهران به هیچ وجه اطلاعی در ابعاد این تخلف نداشتند و یا اگر هم داشتند با سکوت خود سعی در اجرای کامل آن در بدنه شهرداری تهران کردند تا شاید سهم مدیران رتبه بالای شهرداری از واکسن های پاکبانان، رانندگان، آتش نشانان و ... نیز زیر میزی داده شود؟

پنجمین نکته نوع اطلاع رسانه پایگاه خبری موسوم به شهرداری تحت عنوان پایگاه خبری شهر است که سعی کرد در قالب یک خبر کوتاه ابتدا مدیران رده بالای شهرداری را از این اتفاق مصون نگه داشته و با تکذیب خبر مربوط به تزریق این واکسن توسط این رده های مدیریتی هر چند قدم در راه آرام سازی جو و موج ایجاد شده داشت، اما در پس این نوع خبر دهی به دنبال این بود که برخلاف سایر شهرها که شهردار و رده های بالای مدیریتی واکسن خواری کردند، در تهران رده های پایین منابع انسانی اقدام به این کار کرده اند.

مساله مهمتر این است که با توضیحات کوتاه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهراو و توئیت آقای شهردار شهروندان هنوز پاسخ قطعی خود را مبنی بر چرایی بروز این رسوایی بزرگ آن هم در شرایطی که شهردار فعلی تهران قول داده بود، تهران شهری برای همه باشد و اصلاح طلبان شعار مبارزه با فساد را در طول 4 سال اخیر سر داده بودند، این اتفاق افتاد؟

ششمین مساله این است که اعلام شده اسامی دریافت کنندگان واکسن سهمیه ای به زودی در سامانه شفافیت شهرداری تهران بارگذاری می شود. این در حالی است که طی لیست های ارسالی به رسانه ها به عنوا مثال یکی از مناطق اسامی پاکبانان را در لیست قرار داده اند اما افرادی که در نهایت واکسن را دریافت کرده اند، افراد دیگری بودند.

این اقدام شهرداری تهران به واقع نوش دارو بعد از مرگ سهراب است. تخلف ر سطح وسیع انجام شده، رسان ها بخشی از تخلفات را افشا کرده اند و به دبال راستی آزمایی درباره سایر تخلفات هستند، آن وقت شهردار تهران وعده داده تا دو روز دیگر لیست اسامی دریافت کنندگان واکسن روی سامانه شفافیت بارگذاری می شود. آیا این تایر در بارگذاری لیست در این سامانه این سوال را در ذهن شهروندان ایجاد نمی کند که در طول این مدت امکان تغییر لیست ها وجود داشته و این سامانه به جای شفاف سازی بیشتر دروغ های مسئولان را شفاف تر از رسانه ها در اختیار مردم آنها قرار می دهد؟

بعد از انتشار نخستین اخبار در رابطه با تخلف بزرگ در شهرداری تهران اکنون مدیرعامل شرکت شهر سالم خبر از ورود حراست برای نظات بر فرایند واکسیناسیون پاکبان ها می دهد. اقدامی که در ابتدا باید مد نظر مدیریت شهری قرار می گردفت.

اما اظهار نظر های اعضای شورای شهر تهران نیز در این میان جالب است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در این باره اعلام کرد است: نامه‌ای به شهردار تهران ارسال و در این نامه از شهردار تهران درخواست کردم سوءاستفاده کنندگان از سهمیه واکسن پاکبان‌ها به مراجع قضائی معرفی شوند و اسامی آن‌ها در سامانه شفافیت منتشر و کسانی که تخلف کردند نیز برکنار شوند. حدود ده روز پیش تذکری به شهردار تهران دادم و درخواست کردم اسامی دریافت کنندگان واکسن برای شفافیت در سامانه شفاف منتشر شود.

به گفته مجید فراهانی؛  پیش بینی می‌شد با توجه به اینکه برخی از پاکبان‌ها از شهروندان تبعه افغانستانی هستند، ممکن است خودشان واکسن نخواهند و یا به هر دلیلی سهمیه آن‌ها به افراد غیر داده شود. در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق درخواست انتشار اسامی را به شهردار تهران دادم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نیز در این باره عنوان کرده است: تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران و برخی کارکنان خیانت است، شهردار تهران باید قاطع با خاطیان برخوردکند.

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: درحالی که واکسینه‌ی پاکبانان و نیروهای خدماتی شهری هنوز تکمیل نشده، و شهرداری هیچ برنامه‌ای برای دورکاری منظم کارمندان و خدمت‌دهی اینترنتی به .شهروندان ندارد

تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران و برخی کارکنان خیانت است. شهردار تهران باید قاطع با خاطیان برخوردکند و به مردم گزارش دهد.

سخنگوی شورای شهر تهران نیز در واکنش به بررسی فوری داده‌های تزریق واکسن درشهرداری تهران  در پاسخ به توئیت پیروز حناچی در صفحه شصی خود در توئیتر گفت: از صحت و سقم موضع هنوز گزارش قابل استنادی در دست نداریم. از شهردار محترم می‌خواهم همچون همیشه، صادقانه و بی‌پرده پوشی پاسخگو باشند و گزارش روشنگرانه شفاف و فارغ از هر ملاحظه در اسرع وقت ارائه کنند. اگر توضیحات روشنگر و کافی نباشد، موضوع در بالاترین سطح در شورا قابل بررسی است.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران نیز در صفحه شصی خود در توتیتر نوشت: هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک. لازم است هر چه سریعتر گزارش برخورد با متخلفین به استحضار مردم و شورای شهر برسد.

اکنون شهروندان تهرانی منتظر این هستند ا ببینند شهردار تهران در مقابل این رسوایی بزرگ آیا از آنها عذرخواهی می کند یا عذرخواهی های معنا دار خود را در مقابل رئیس شورای شهر تهران در به کار می برد!

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه