news-details

ماجرای آقای رئیس جمهور و اتوبوس هایی که به پایتخت نرسیدند!

در طول 8 سال اخیر بسیاری از وعده های روحانی برای پایتخت نشینان عملی نشد. آخرین وعده آقای رئیس جمهور خرید 5000 دستگاه اتوبوس بود که در حد شعار باقی ماند.

به گزارش گام نو؛ آخرین وعده ای که رئیس جمهور داد، سال گذشته بود که  حسن روحانی اعلام کرد که 5 هزار دستگاه اتوبوس برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی خریداری شود که  این اتفاق  هنوز نیفتاده است. عملی نشدن وعده های مدیران اعم از رئیس جمهور و یا مدیریت شهری باعث شده تا شهروندان تهرانی در این روزها در جابه جایی های روزانه خود با مشکلات زیادی روبه رو شوند. از سوی دیگر مدیران شهری نیز بر این باورند که برای رفع مشکل ازدهام جمعیت در سیستم حمل و نقل عمومی افزوده شدن بر تعداد اتوبوس ها و واگن های مترو است.

از سوی دیگر کارشناسان شهری و البته مدیران شهری نیز بر این باورند که لغو طرح ترافیک به کاهش و یا مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران منجر نخواهد شد چر که این کار باعث می شود تا شهروندان به انجام سفرهای غیر ضروری با خودروهای شخصی خود تمایل بیشتری نشان دهند.

آنطور که رئیس شورای شهر تهران چندی پیش اعلام کرد، سیستم حمل و نقل عمومی یکی از مکان های انتقال ویروس کروناست چرا که فاصله گذاری اجتماعی به دلیل عدم وجود زیرساخت امکان پذیر نیست. از سوی دیگر اگر دولت به وظایف خود در زمینه توسعه حمل ونقل عمومی عمل می کرد وضعیت بهتر می شد ولی دولتی ها در این باره کوتاهی کرد.

محمد علیخانی درباره لغو طرح ترافیک در شهر تهران در مصاحبه ای به خبرگزاری فارس اعلام کرده است:  تصمیم‌گیری درباره لغو طرح ترافیک یا اجرای آن با شورای اسلامی شهر تهران نیست و مراجع دیگر باید در این زمینه تصمیم بگیرند. سال گذشته هم طرح ترافیک چند ماهی در تهران لغو شد با اقدامات کارشناسی و تجربیاتی که از گذشته داریم و با توجه به شیوع ویروس کرونا باید محدودیت‌ها بیشتر شود نه اینکه محدودیت‌ها برداشته شود وقتی که ما طرح ترافیک را لغو می‌کنیم باعث افزایش سفر و ترددهای غیرضروری ایجاد می‌کنیم و مشکلات بیشتر می‌شود.

به گفته این عضو شورای شهر تهران؛ البته یک سؤال هم مطرح است که از ساعت 9 شب به بعد ممنوعیت تردد است اما در روز که میزان تردد هم خیلی بیشتر است ما ممنوعیت‌ها را برداریم ما باید محدودیت‌ها را افزایش دهیم تا بتوانیم شیوع این ویروس را کنترل کنیم.بر چه مبنایی می گوید میزان تردد در هسته مرکزی شهر بیشتر می شود آیا آمار و ارقامی در این زمینه دارید؟ مدیران معتقدند این تصمیم  برای  اینکه مردم کمتر از حمل و نقل عمومی استفاده کنند اتخاد شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تاکید دارد: بیشتر کسانی که از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند کارگران و اقشار ضعیف هستند و بخشی هم کارمندانی هستند که خودرو ندارند. باز هم می‌گویم ما برای کسانی که می‌خواستند به محل کار بروند در طرح ترافیک تجدیدنظر کرده بودیم و همین امر هم باعث شده بود که مسافران کمتر شوند. ما برای افراد خاص شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته بودیم تا بار حمل و نقل عمومی کاهش یابد. آن بخشی هم که مانده بودند در هر صورت با سیستم حمل و نقل عمومی رفت و آمد می‌کنند.

علیخانی یادآور شده است: هر جا که مسؤولان کم می‌آورند یک جایی را پیدا می‌کنند که کم‌کاری‌هایشان را توجیه کنند حالا هم این نقطه طرح ترافیک است حال باید دید بعد از لغو طرح ترافیک چه میزان آمار مسافران کاهش و شیوع بیماری هم کمتر می‌شود.

با توجه به تجربه‌ای که ما از قبل داشته‌ایم و آمار و ارقامی که اعلام شد خیلی لغو طرح ترافیک تأثیری نداشته است منتهی وقتی این حرف زده شود و فردا مشکلی ایجاد شود کسی نمی‌خواهد مقصر باشد به همین دلیل بسیاری سکوت می‌کنند اما من همین جا می‌گویم که لغو طرح ترافیک تأثیر دو تا سه درصدی در آمار مسافران دارد.

این عضو شورای شهر تهران تاکید دارد: مسؤولان به جای لغو طرح ترافیک دو کار انجام دهند و اینکه در بخش حمل و نقل عمومی به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که رئیس‌جمهور اعلام کرده بود 5 هزار دستگاه اتوبوس خریداری شود عمل کنند ما نمی‌گوییم 5 هزار دستگاه اتوبوس بخرند هزار دستگاه بخرند، واکسن را هم خریداری کنند تا واکسیناسیون عمومی انجام شود.

به گفته رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران؛ دولت مصوبات قبلی را که اصلاً‌ اجرا نکرده است، سال 99 رئیس‌جمهور اعلام کرد که 5 هزار دستگاه اتوبوس برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی خریداری شود که تا کنون یک دانه هم خریداری نشده است ما خودمان رفتیم و تعدادی خریدیم اگر صبر می‌کردیم که دولت کاری کند که نمی‌کرد در نتیجه ما تعدادی اتوبوس وارد کردیم و قراردادهایی هم بسته ایم که دوباره اتوبوس وارد کنیم اما اگر دولت نمی‌تواند کاری کند اعلام کند که به این دلایل ما نمی‌توانیم کاری کنیم. پول نداریم، مشکل داریم یا ... ما هم تکلیف خودمان را می‌دانیم. وقتی که دولت وعده می‌دهد شهرداری هم می‌گوید قرار است دولت کمک کند در نتیجه در اجرای برخی کارها دست نگه می‌دارد اما تا کنون خبری نشده و فقط دولت حرف زده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه