news-details

دستان خالی شهرداری تهران برای ثبت جهانی چنارستان تهران!

به رغم آنکه شهرداری تهران به دنبال ثبت جهانی خیابان ولی عصر به عنوان چنارستان تهران است، اما جدیدترین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که بخش قابل توجهی از درختان این محدوده ناپدید شده اند.

به گزارش گام نو؛ ثبت جهانی خیابان ولی عصر به عنوان چنارستان تهران از جمله طرح هایی است که در این دوره مدیریت شهری تهران به شدت مور توجه شورای شهر و البته شهردار تهران قرار گرفت. بارها پیروز حناچی اعلام کرده بود که تمام تلاش خود را برای ثبت جهانی این خیابان تاریخی انجام خواهد داد.

ثبت ملی و البته جهانی خیابان ولی عصر به واسطه درختان کهنسال چنار این معبر شهری مطرح شد. میراث طبیعی به جای مانده در این راسته خیابان که نشان دهنده قدمت 200 ساله این کلانشهر دارد، باعث شد تا در لیست ثبت های ملی و حتی جهانی از سوی مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

قطع درختان خیابان ولی عصر به دلیل ساخت و سازهایی که در ان انجام می شود، خشک شدن بخش دیگری از این درختان به دلیل سیاست های اشتباه مناسب سازی پیاده راه این معبر در سال های اخیر انجام شد و در نهایت نیز بیماری این درختان باعث شد تا خطر از بین رفتن چنارهای قدیمی این خیابان بارها از سوی حامیان محیط زیست و حفظ میراث معنوی مورد توجه قرار گیرد.

با وجود ین مشکلات و اقداماتی که در این سال ها برای بالا بردن ارزش تاریخی خیابان ولی عصر انجام شد، احتمال امکان ثبت جهانی این معبر شهری بیشتر شده بود.

این در حالی است که در تصاویر ماهواره‌ای که از محدوده چهار راه ولی عصر تا میدان ولی‌عصر (عج) در سال‌های ۷۹ ، ۸۹ و ۹۹ منتشر شده است متأسفانه چنارهای خیابان ولی‌عصر در این سال‌ها ناپدید شده است.

 

در تصاویر ماهواره‌ای که از محدوده چهار راه ولی عصر تا میدان خیابان ولی‌عصر (عج) در سال‌های 79 ، 89 و 99 منتشر شده، متأسفانه چنارهای خیابان ولی‌عصر در این سال‌ها از بین رفته است.

این در حالی‌ست شهرداری تهران در طی این دوره از مدیریت شهری بارها اعلام کرده است با کسانی که اقدام به قطع درختان کنند برخورد جدی می‌شود؛ شعاری که هر بار از سوی اعضای شورای شهر تهران سر داده شده است اما در عمل می‌بینیم که چنارهای این محدوده در حال نابود شدن است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه