news-details

کاهش فاصله شمال و جنوب تهران با ساخت زمین تنیس!

اعضای شورای شهر بر این باورند در کاهش فاصله بین شمال و جنوب شهر تهران نه تنها اقدام به ساخت مجموعه های ورزشی در مناطق جنوبی کرده اند، بلکه این روند را در بودجه شهرداری تهران نیز به کار برده اند.

به گزارش گام نو؛ کاهش فاصله بین شمال و جنوب شهر تهران از جمله شعارهایی است که دردوره سابق شهر تهران مورد استفاده قرار گرفت و البته کارهایی نیز در این زمینه انجام شد از ساخت بزرگراه امام علی تا تبدیل پادگان قلعه مرغی به بوستان 9 دی و ساخت چند ورزشگاه و زمین چمن، تا برنامه های فرنگی و اجتماعی اجرا شد. اما مدیران این دور شهرداری تهران بر این باورند که در کاهش فاصله شمال و جنوب شهر تهران حتی از دوره های دیگر نیز بهتر عمل کرده اند. موضوعی که عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران نیز به آن اشاره کرده و گفته است: برای کاهش فاصله جنوب و شمال تهران از بودجه شروع کردیم و در اجرا هم تلاش کردیم تا بیشتر نمایان بشود.

به اعتقاد حجت نظری؛ به طور طبیعی بخش مرفه‌نشین‌تر شهر توسط مسئولین وقت مورد توجه بیشتری قرار گرفت و به دلیل اینکه آنها با توجه به تمکن مالی به سمت ورزش بیشتر روی می آوردند در مناطق مرفه‌تر شهر امکانات ورزشی بیشتری هم ایجاد شد.

این عضو شورای شهر تهران حتی به این مساله نیز اشاره کرده است: به مرور این ضرورت احساس شد که نباید در یک شهر فاصله طبقاتی این اندازه بالا باشد و حتی اگر در زندگی خصوصی افراد این فاصله طبقاتی وجود دارد لازم است دولت و مدیریت شهری برای این کاهش فاصله رویکرد متفاوتی از خودشان نشان بدهند. بنابراین از مقطعی به بعد این ادبیات وارد گفتمان مدیریت شهری شد و در دوره‌های مختلف شورای شهر از دوره اول تا امروز به این مهم پرداخته شد که برای کاهش فاصله شمال و جنوب تهران باید اقدامات جدی‌تری انجام داد.  در هر 5 دوره هم در این بخش اقدامات قابل توجهی انجام شد اما به واقع باید این را عرض کنم که در دوره پنجم این اقدامات هم شتاب بیشتر، هم نظم بیشتری گرفت و هم در اجرا بیشتر خودش را نشان داد.

آنطور که عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران اعلام کرده است: در گام نخست با توجه به اینکه شورای شهر متولی سیاست‌گذاری اقدامات در شهر است هم در برنامه سوم توسعه شهر تهران که به تصویب شورا رسید هم در بودجه های سنواتی که همه ساله تصویب می شود و همچنین در دیگر مصوباتی که برای اجرا به شهرداری ابلاغ شد، تلاش بر این بود همیشه با نگاه تبدیل مثبت به نیمه جنوبی تهران توجه شود.

به گفته حجت نظری؛ یعنی مشخصا تلاش کردیم در حوزه بهره‌برداری از فضاهای ورزشی همیشه نیمه جنوبی را در تمام مصوباتمان پررنگ‌تر ببینیم و همین مهم باعث شد شهرداری هم با این نگاه خدماتش را در سطح شهر توزیع کند. ما مشخصا همه ساله بودجه‌های مربوط به توسعه و تجهیز فضاهای ورزشی و ردیف بودجه‌های اینچنینی را در نیمه جنوبی شهر تهران به مراتب عدد بزرگتری نسبت به مناطق برخوردارتر شهر پیش بینی کردیم.

علاوه بر این در حوزه مشارکت‌های مردمی و در حوزه پرداختن به سرای محلات تلاش کردیم تا نیمه جنوبی شهر تهران بیشتر دیده شود و مناطق کمتر برخوردار از میزان بودجه بیشتری برخوردار شوند.

در سایر بودجه های مربوط به حوزه فرهنگی و اجتماعی هم تلاش کردیم این نابرابری کاهش یابد و برای کاهش فاصله جنوب و شمال از بودجه شروع کردیم و در اجرا هم تلاش کردیم تا بیشتر نمایان بشود.

وی درباره پروژه هایی که در راستای تحقق این رویکرد اجرا شد، تاکید کرده است: ما در دوره پنجم تقریبا در مناطق برخوردار تهران فضای ورزشی جدیدی احداث نکردیم اما به جای آن فراوان داشته و داریم فضاهایی که در مناطق 17، 18، 20، 19 و 15 افتتاح کردیم. بعضی از این پروژه‌ها، پروژه‌های نیمه تمام بود اما عمده آنها پروژه‌هایی بود که در همین دوره آغاز شد و به پایان هم رسید. مشخصا در منطقه 15 مجموعه ورزشی شهدای افسریه است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه