news-details

رجزخوانی انتخاباتی در صحن شورای شهر به سبک اصلاح طلبان

هر چند عملکرد این دوره مدیریت شهری انتقادات زیادی وارد است، اما گویا تنها راهکار اصلاح طلبان شورا برای توجیه عملکرد خود پرداختن به کارنامه مدیریت شهری سابق است.

به گزارش گام نو، زمانی که اصلاح طلبان مدیریت شهری سکان اداره شهر تهران را برعهده گرفتند تا دو سال اول تنها به نقد و بررسی عملکرد و کارنامه مدیریت شهری سابق پرداختند. ورود و توجه آنها به این مساله به اندازه ای بود که مورد انتقاد رسانه ها و کارشناسان قرار گرفت چرا که آنها از انعکاس عملکرد خود عاجز بودند.

اکنون نیز با ورود کشور به شرایط تبلیغات کاندیداها برای انتخابات 1400 دوباره اصلاح طلبان شورای شهر تهران با کالبد شکافی کارنامه مدیریت شهری سعی دارند تا عملکرد خود را در 4 سالی که اداره شهر را برعهده داشتند، خوب جلوه دهند.

در این رابطه کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران عنوان کرده است: توقف پروژه های حجمی بزرگ، انباشت بدهی ها تا مرز هفتاد هزارمیلیاردتومان، ناکامی در بازسازی بافت فرسوده، کندی در توسعه حمل ونقل شهری، قلع وقمع باغات، هرج و مرج در اجرای طرح تفصیلی و آسیب به منظر شهری و نگرانی از بابت تاب آوری موجب رویگردانی شهروندان از جریان قبلی و حضور یکپارچه مردم پای صندوق های رای و ریختن ۲۶میلیون و نهصد هزار رای بنام ۲۱عضو شورای پنجم گردیدکه درگذشته سابقه نداشته و بعید است درآینده نزدیک تکرار شود.

محمود میر لوحی در نطق پیشش از دستور خود بار دیگر بیان کرد که تحقق 90 درصدی بودجه سال گذشته شهر تهران با وجود مشکلاتی که در کشور وجود داشت، یک افتخار بزرگ برای این دوره مدیریت شهری محسوب می شود.

به گفته این عضو شورای شهر تهران؛ درسال ۹۵بودجه شهرداری به مبلغ ۱۷۸۸۰میلیارد تومان و معادل ۸/۴میلیارد دلار بوده ولی بودجه ۹۹برغم عدد بزرگ ۳۰۵۷۴به نرخ دلار۵/۱میلیارد و کمتر از یک سوم سال ۹۵و یک پنجم سال نود بوده و قیمت جهانی اتوبوس و واگن تقریبا در این مدت ثابت مانده است و قیمت مسکن و مصالح ساختمانی در تهران هم درسال های نود و یک و ۹۹با دلار خود را تنظیم کرده است.

رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم بازار شورای شهر تهران تاکید دارد که علت ایجاد ظرفیت عمرانی و تکمیل پروژه های ناتمام را باید در اصلاح رویکرد مدیریت شهری درحذف رانت ها، رقابتی شدن فعالیت های پیمانکاری وکاهش هزینه ها دانست.

به گفته میرلوحی؛ سه دهه از آغازحضور پدیده تراکم فروشی در ردیف های کسب درآمد شهرداری می گذرد، تراکم مجاز و مصوب تا قبل ازتصویب اولین طرح تفصیلی شهرتهران درسال ۹۱به میزان ۱۲۰درصد درکل تهران بوده یعنی باسطح اشغال ۶۰ درصد صرفا دو طبقه ساختمان درشمال تا جنوب پروانه صادر می شد، که با این مصوبه تراکم محور بالای انقلاب حفظ شده ولی پائین محور به ۱۸۰درصد یعنی تا سه طبقه تبدیل شد، اما محدودشدن امکان توسعه درسطح تهران و ایجاد تمایل به ساخت بناهای مرتفع موجب ورود پدیده تراکم مجاز تا نصاب های طرح تفصیلی شدکه بسته به عرض معابر تعداد طبقات از سه و چهار طبقه نیز فراتر رفت و چون این منابع بخشی از نیاز مالی را تامین می کرد به قواعد و مرزبندی های طرح تفصیلی اکتفا نشد. و دور زدن طرح تفصیلی رویه شده ، سازندگان به اجرای ضوابط بندرت راضی می شدند. اختیارات کمیسیون ماده ۵ و تکلیف بند۷ طرح جامع برای تدوین ضوابط بلندمرتبه سازی نیزبصورت بالقوه عبور از این ارتفاع را تحت شرایطی مجاز شمرده است.

وی یادآور شده است: درحال حاضر ۸۰ درصد از۹۳۰ هزار پارسل(پلاک مستقل ثبتی) شهرتهران به تعداد طبقات ۴و۵ طبقه تبدیل شده یعنی هشتاد درصد ظرفیت طرح تفصیلی اجرا شده و از هر طریق ممکن یعنی تراکم مجاز و غیرمجاز(یعنی بیشتر از تعداد طبقات و سطح اشغال مجاز درطرح تفصیلی) برای تامین منابع بودجه اقدام گردیده است، لیکن کمبود منابع فروکش نکرده، صدور پروانه بلندمرتبه سازی خصوصا در مناطق شمالی شهر  و پیوستگی این آسمان خراشها درامتداد شهید بابائی و نیز در مسیر دالان های تنفسی غرب تهران در منطقه ۲۲ نشانه های دور باطلی است که برای حل مسائل کوتاه مدت آینده  شهر را با مخاطرات زیست محیطی مواجه ساخته است.

آمارهای رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم بازار شورای شهر تهران حکایت از آن دارد: تراکم فروشی و تبدیل ساختمان های دو به  ۵طبقه به صحنه ساخت برج های بلند در کوچه های با عرض کم منجرشد و۷۱ درصد پروانه های صادره درسال های ۹۱ تامرداد ۹۷ انحراف ازضوابط ومقررات داشته اند. از سوی دیگر آنچه برسر باغات شهرآمد و یکصدوبیست وهشت هکتار باغات طی ۱۰ سال قلع وقمع شد. تعداد۴۹۳باغ تبدیل به برج باغ شده که درسال های ۹۳تا۹۵ به ترتیب ۱۰۸و۹۳و۸۵ باغ پروانه ساخت وساز دریافت کرده اند.۲۶۱باغ به مساحت ۵۶هکتاردرمنطقه یک و۵۰قطعه درمنطقه ۲و۴۲قطعه در منطقه ۳و۴۵قطعه در منطقه ۴و۳۰هکتار درمنطقه ۲۱و۲۲بوده است.

به گفته میرلوحی؛ معلوم شد چنانچه اصول تامین منابع پایدار مراعات نگردد و به تصور اینکه مدیران برای اجرای پروژه های عمرانی ناگزیرند از مقررات عدول کنند و توسعه کالبدی شهر نیازمند پرداخت هزینه است، توجیه و بهانه مدیران برای دور زدن طرح تفصیلی، فروش تراکم و انهدام باغات بعنوان منابع در دسترس طی یک دهه قبل ازدوره پنجم بوده است.

این عضو شورای شهر تهرا به این موضوع نیز اشاره کرده است: واگذاری بدون ضابطه املاک و موضوع هولوگرامها را بهتر می دانیدکه پس از سه سال تلاش بی وقفه همکاران درچه وضعیتی است.۹۰ مورد ملک در سال ۱۳۹۴ جهت واگذاری به دفترخانه های رسمی معرفی شده اند که شامل بیش از  ۸۰ هزارمترمربع مسکونی وتجاری می باشد که رد آنها درصورت جلسات هیات مدیره ملاحظه نمی شود. علاوه برآن طی ۲۰ صورت جلسه هیئت مدیره در همین سال، مساحتی بیش از ۵ هزار متر مربع اعیان و ۱۰۰ هزار مترمربع عرصه(باکاربری تجاری ومسکونی)و در سال ۱۳۹۵  طی ۳۰ صورت جلسه هیئت مدیره، مساحتی بیش از ۵۰۰۰ متر مربع اعیان و ۳۰۰ هزار مترمربع عرصه باکاربری تجاری و مسکونی  واگذار شده است،) . این در حالی است که درمواردی بخصوص واگذاریها به رسا تجارت که حجم گسترده درسالهای مذکور داشته فاقد اطلاعات و متراژ است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه