news-details

واردات واکسن توسط شهرداری تهران از حرف تا عمل!

به رغم اینکه مدیرعامل شرکت شهر سالم مصاحبه های متعددی درباره واردات واکسن کرونا توسط شهرداری تهران داشته، اما مشخص نیست هزینه این ادعا باید چگونه تامین شود.

به گزارش گام نو؛ ورود کشور به پیک چهارم کرونا و بحرانی بودن وضعیت تهران در شرایط کنونی از یک سو و از سوی دیگر در انتظار ماندن بسیاری از نیروهای اجرایی شهرداری تهران برای دریافت واکسن کرونا باعث شده تا این روزها برخی از مسئولان مدیریت شهری از جمله مدیرعامل شرکت شهر سالم در یک هفته اخیر گفت و گوهایی را مبنی بر آمادگی شهرداری تهران نسبت به واردات واکسن حداقل برای نیروهای خود انجام دهد.

هر چند این گفت و گوها از سوی رسانه ها مورد استقبال قرار گرفت و حرف تازه ای در حوزه مدیریت شهری بود، اما از همان ابتدا مشخص نشد که هزینه این ادعا در خصوص واردات واکسن چگونه تامین خواهد شد.

با افزایش تعداد فوتی های شهر تهران در این روزها و درخواست رئیس جمهور از بخش خصوصی برای ورود واکسن کرونا باعث شد تا شهرداری تهران و به صورت ویژه تر مدیرعامل شرکت شهر سالم از استقبال مدیریت شهری برای ورود واکسن خبر دهد.

این در حالی بود که رئیس شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از بالا رفتن تعدد فوتی های تهران بر اثر بیماری کرونا اعلام کرد: بخش عمده خدمات ارائه شده توسط مدیریت شهری، جزو فعالیت های ضروری مورد نیاز شهروندان است از مسئولان مدیریت شهری انتظار داریم مساله واکسیناسیون پرسنل صف مقدم شهرداری تهران را که بدون تعطیلی و وقفه در حال خدمت رسانی و در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند را پیگیری کنند.

اما خزانه دار شورای شهر تهران در این باره به خبرگزاری فارس اعلام کرده است: با توجه به اشاره حسن روحانی رئیس جمهوری مبنی بر کمک شرکت ها در خصوص واردات واکسن، شهرداری تهران به دلیل جمعیت چند ده هزار نفری که دارد و به عنوان گروه های مهم هدف به دلیل حضور در عرصه های خدمات عمومی و اجتماعی مشغول خدمت رسانی هستند می توانند در این زمینه ورود کند.

به اعتقاد حسن رسولی شرکت شهر سالم شهرداری تهران به عنوان یک نهاد بهداشتی و درمانی با سازمان دهی در سطح مناطق 22 گانه تهران و کلینیک های مجهزکه در اختیار دارد به عنوان تامین کننده و عرضه کننده می توانند در عرصه واکسن ایفای نقش کند.

این عضو شورای شهر تهران بر این باور است با توجه به ناکامی دولت در تامین واکسن با در اختیار داشتن ظرفیت و عرضه و تقاضا می توانیم در زمینه واردات واکسن ورود کنیم.

خزانه دار شورای شهر تهران چگونگی  اجرای طرح مساله خرید واکسن از سوی شهرداری تهران را اینگونه توضیح می دهد که،  در صورت حمایت دولت و تحت نظارت و مدیریت واحد مسولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ایران مدیریت شهری می تواند در این مسیر ورود کند.

رسولی تاکید دارد که در شرایط کنونی شهرداری تهران توان تولید واکسن را ندارد و باید از خارج وارد شود. به همین دلیل ر صورتی که در تامین منابع مالی آن دولت کمک نکند، ما برای این کار به صورت اضطراری بودجه در نظر می گیریم و نسبت به تامین منابع مالی اقدام می کنیم.

به رغم اینکه مدیران شهری بزرگترین نگرانی خود را در روزهای اوج کرونا تامین واکسن مورد نیاز گروه های پر خطر کاری در این مجموعه عنوان کرده اند، اما ورود شهرداری تهران به موضوع خرید واکسن تنها در حد حرف باقی مانده و اعضای شورای شهر تهران تنها به انتشار توئیت هایی مبنی بر امکان ورود شهرداری تهران به این عرصه در فضای مجازی بسنده کرده اند.

به عنوان مثال رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در توئیتی عنوان کرده است: شورای شهر و شهرداری تهران برای خرید بخشی از واکسن مورد نیاز شهروندان تهرانی در تلاش است.

به گفته محمدسالاری؛ با توجه به اهمیت تهیه واکسن برای مبارزه با شیوع گسترده ویروس کرونا و فراهم شدن امکان واردات آن توسط بخش های غیردولتی، همه نهادها باید با تمام ظرفیت ممکن به کمک دولت و وزارت بهداشت آمده تا مسیر مقابله با پاندومی کرونا و رفع نگرانی مردم با سرعت بیشتری طی شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه