news-details

شهرداری تهران در یک قدمی سلطان بوی نامطبوع پایتخت!

آنطور که رییس سازمان مدیریت بحران تهران خبر داده با تجهیز پایتخت به سنسورهای سنجش باد و طوفان امکان شناسایی منشاء بوی نامطبوع شهر فراهم شده است.

به گزارش گام نو؛ به گفته رضا کرمی محمدی، در راستای توسعه سامانه‌های پیش‌بینی پایش و هشدار مخاطرات جوی نظیر سامانه پیش بینی و هشدار سیل، یخبندان و ... که در سال گذشته در پایتخت رونمایی شد، امسال نیز طرح خرید و راه اندازی تجهیزات سنجش سمت و سرعت باد که از سال گذشته در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفته بود، به مرحله اجرا رسید.

این مدیر شهری یادآور شده است: نقاط اولویت‌دار و جانمایی برای نصب این سنسورها شناسایی شده است و در همین راستا تعدادی سنسور و ملزومات ایستگاه سنجش سمت و سرعت باد خریداری شده که حدود 10 ایستگاه به طور کامل راه اندازی شده و مابقی در سال جاری نصب و به بهره برداری خواهد رسید.

به اعتقاد رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران؛ این تعداد ایستگاه برای تهران و اطراف آن کافی نیست و از برنامه های امسال سازمان این است با توجه به محدودیتی که در بودجه داریم تا جایی که بتوانیم تعداد آن را افزایش دهیم.

کرمی محمدی تاکید کرده است: با توجه به افزایش اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر نظیر وزش بادهای شدید و وقوع طوفان های موقت در تهران می تواند مشکلات و خطرات مختلفی را ایجاد کند، از این رو موضوع سنجش سمت و سرعت باد از دغدغه های مدیریت بحران شهر تهران است و این سامانه نیز بر همین راستا اجرایی می شود.

به گفته رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با استفاده از این سنسورها و دانش فنی متخصصان این حوزه، می توان در پیش بینی سرعت وزش باد و احتمال وقوع طوفان و یا آلودگی هوا از آن استفاده کرد. همچنین برای  تشخیص جهت بوی نامطبوع شهر تهران چنانچه مسیر حرکت باد مشخص باشد می توان فهمید که چه مناطقی تحت تاثیر قرار گرفته و  منشا آن را نیز پیدا کرد.

کرمی محمدی بیان کرده است: با کمک این سنسورها اطلاعات بر اساس داده های واقعی و نه بر اساس حدس و گمان تقریبی بدست می‌آید. با پیش بینی احتمال وقوع طوفان نسبت به پیش آگاهی مجموعه مدیریت شهری در این زمینه نیز اقدام خواهد شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه