news-details

تست کرونای 85 نفر از کارکنان اتوبوسرانی مثبت شد!

مدیرعامل اتوبوسرانی شهر تهران در حالی آمار کاهش مسافران، ابتلای کارکنان به کرونا و کاهش تعداد اتوبوس هارا ارائه کرده، که مشخص است شهرداری برنامه های حمایتی برای فعالان این بخش ندارد.

به گزارش گام نو؛ محمود ترفع در مصاحبه مفصلی که با خبرگزاری فارس داشته، هر چند سعی کرده تا خبر روز گذشته خود را در رسانه ها مبنی بر عدم کاهش تعداد مسافران ناوگان اتوبوسرانی تصحیح کند، اما اطلاعات موجود در همین مصاحبه نیز نشان می دهد نه تنها شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران بلکه معاونت حمل و نقل شهرداری تهران برنامه ای برای کاهش آسیب به فعالان این حوزه به دلیل شیوع بیماری کرونا ندارد.

آنطور که مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران توضیح داده است؛ یکی از دانشگاه‌‌های علوم پزشکی تهران آمار رانندگان اتوبوس را از ما سوال کردند و طی نامه‌ای خواستار اعلام آمار رانندگان شدند ما این آمار را تهیه و برای آنها ارسال کرده‌ایم و منتظر هستیم تا رانندگان اتوبوس واکسیناسیون آنها آغاز شود ولی هنوز تا این لحظه اقدامی صورت نگرفته است.

به اعتقاد ترفع؛ رانندگان اتوبوس‌های شهری روزانه با حجم قابل توجهی از شهروندان مواجه هستند. این مساله خطر ابتلای رانندگان اتوبوس‌ها به کرونا را بالا می‌برد. ما پیگیری‌های زیادی داریم تا بتوانیم امکان توزیع واکسن میان رانندگان شرکت واحد را فراهم کنیم. در این باره با درخواست و پیگیری مدیریت شهری از ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی و با همکاری و مساعدت ستاد مذکور و وزارت بهداشت امیدواریم این مساله را محقق کنیم.

این مدیر شهری یادآور شده است: همه تصمیمات در زمینه واکسیناسیون مربوط به ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت است بنده تخصص پزشکی ندارم و بهتر است این سوال از مسؤولان مربوطه در ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت سؤال شود. هر چند  بر اساس پیگیری های معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران رایزنی‌هایی از ستاد مقابله با کرونا  امیدواریم که هر چه سریع تر این اقدام انجام شود.

آمارهای مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران نشان می دهد؛ تا کنون 13 نفر در اتوبوسرانی تهران البته نه فقط رانندگان اتوبوس بلکه از نیروهای ستاد و کارمندان و حتی یک نفر از نیروهای اجرائیات جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کووید ـ 19 از دست داده‌اند. این در حالی است که آمار مبتلایان به کرونا نیز در اتوبوسرانی همچون سایر بخش‌های کشور از بعد از نوروز سیر صعودی داشته و این در حالی است که در بخش خصوصی و عمومی اتوبوسرانی آمار مبتلایان روزانه به کرونا به کمتر از 20 رسیده بود ولی امروز فقط 85 نفر آمار کرونا مثبت اعلام شده است و این مسأله حکایت از افزایش چند برابری مبتلایان است. همچنین از ابتدای شیوع کرونا تا کنون بیش از 1200 نفر در اتوبوسرانی تهران در بخش‌های مختلف مبتلا به این ویروس منحوس شده‌اند.

ضدعفونی اتوبوس های شهر تهران از جمله موضوعاتی است که دراین روزها بیشترزیرذره بین رسانه ها و منتقدان قرار گرفته است. آنطور که محمود ترفع عنوان کرده است: به صورت فصلی اتوبوسرانی تهران در حساب حقوق رانندگان اتوبوسرانی بخش عمومی مبلغی را جهت تأمین مواد ضدعفونی و ماسک واریز می‌کند ولی برای بخش خصوصی با توجه به ظرفیت محدود ما تنها ماسک تهیه می‌شود.  جداسازی کابین راننده اتوبوس از مسافران نیز از ابتدای کرونا انجام گرفت البته گاهی رانندگان اتوبوس ممکن است به صورت سلیقه‌ای دستکاری‌هایی در این جداسازی داشته باشند.

نکته قابل تامل این است که مدیرعامل اتوبوسرانی میزان کمک هزینه این سازمان را به رانندگان بخش خصوصی برای تهیه وسایل ضدعفونی کننده را مشخص نکرده است. این در حالی است که اواخر سال گذشته ترفع اعلام کرده بود که تعداد 20 هزار ماسک بین 2000 راننده اتوبوس توزیع شده است که سهم رانندگان تنها 4 ماسک  بوده است. نحوی ضد عفونی اتوبوس های شهر تهران نیزموضوع دیگری است که این مدیر شهری به آن اشاره کرده است. ترفع اعتقاد دارد: ضدعفونی اتوبوس‌ها به ویژه اتوبوس‌های پرمسافر ابتدا و انتهای خطوط ضدعفونی می‌شوند ولی به شخصه گمان می‌کنم ضدعفونی چندان کارساز نیست البته ما پروتکل‌ها را دقیق انجام می‌دهیم ولی قطعا مشخص است اگر اتوبوس‌ هم ابتدای خط ضدعفونی شود در همان خط حدود 60 نفر مسافر سوار می‌شوند و همه آنها سطوح داخلی اتوبوس را لمس می‌کنند بنابراین احتمال آغشته شدن سطوح اتوبوس به ویروس وجود دارد بنابر این مسافران باید حتی‌المقدور اسپری ضدعفونی‌کننده به همراه داشته باشند حتی بهتر است در اتوبوس با تلفن همراه خود صحبت نکنند و از نزدیک کردن دست‌ها به سمت چشم و مجاری تنفسی خود خودداری کنند چرا که معتقدیم این اقدامات حتی بسیار کارسازتر از ضدعفونی‌ اتوبوس‌ها است با این وجود ما روزانه دو بار ابتدا و انتهای خطوط اتوبوس‌ها را ضدعفونی می‌کنیم.

موضوع دیگری که مدیرعامل اتوبوسرانی شهر تهران به آن اشاره کرده است، کاهش 20 درصدی مسافران اتوبوس با اجرای محدودیت های جدید بوده است این در حالی است که روزگذشته اعلام کرده بود تعداد مسافران اتوبوس حتی در ایام اجرای محدودیت ها تغییری نکرده است. وی اما به خبرگزاری فارس یادآور شده است: حدود دو هفته پیش آمار مسافران اتوبوس بیش از 500 هزار نفر در طول روز بود ولی هفته قبل به 400 هزار نفر رسید و احتمالا با توجه به تأکید عدم استفاده از حمل و نقل عمومی و تعطیلی مشاغل به دلیل شرایط پیک چهارم کرونا احتمالا آمار مسافران کمتر هم خواهد شد و به طور کلی با اجرای محدودیت‌ها در پیک چهارم حدود 20 درصد آمار مسافران اتوبوس کاهش یافته است.

به گفته این مدیر شهری؛ با این وجود ناوگان اتوبوسرانی پایتخت آمادگی کامل دارد تا نسبت به اجرای مصوبات جدیدی که ممکن است ستاد ملی کرونا با توجه به شرایط خاص کرونایی تهران اعلام کند، اقدام کند و برای مدیریت شهری و شرکت واحد، حفظ سلامتی عموم شهروندان از جمله مسافرانی که از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند از اولویت ویژه برخوردار است.

ترفع در جدیدترین آمارهایی که در اختیار خبرگزاری فارس ارائه کرده، یادآور شده است: قبل از شیوع کرونا متوسط آمار مسافران روزانه اتوبوس‌ها یک میلیون و 800 هزار نفر بود که حدود 67 درصد از آمار مسافران به دلیل کرونا کاسته شده است و بسیاری از خطوط دیگر مشابه قبل فعال نیستند چرا که بخش خصوصی در برخی از خطوط به دلیل کاهش شدید مسافر حتی نمی‌توانند هزینه اتوبوس و راننده را تأمین کنند.

غیر فعال شدن 30  درصد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران موضوع دیگری است که مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران به آن اشاره کرده است: تعطیلی چندان خطوط اتوبوس نداریم ولی آنقدر در برخی خطوط آمار اتوبوس‌های خصوصی و تعداد مسافران کاهش یافته که به نظر ما تعطیل شده است و اکنون 30 درصد از اتوبوس‌های بخش خصوصی دیگر فعال نیستند و بسیاری از خطوط در بخش خصوصی با سرفاصله زیاد فعالیت دارند و با توجه به اینکه 67 درصد آمار مسافران اتوبوس‌ها در پایتخت با شیوع کرونا کاهش یافته می‌توان گفت که 67 درصد درآمد اتوبوس‌ها کاهش یافته است.

موضوعی که محمود ترفع به آن اشاره نکرده این است که با غیر فعال شدن اتوبوس های شهر تهران با شیوع بیماری کرونا برنامه های حمایتی مدیریت شهری ازبخش خصوصی چیست؟

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه