news-details

واقعیت آمارهای مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند چیست؟

هر چند مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران خبر از کاهش 2500 تنی ورود زباله به مجتمع آراد کوه داد ، اما وضعیت تفکیک زباله های خانگی خوب نیست!

به گزارش گام نو؛ آنطور که صدرالدین علیپور در صحن علنی شورای شهر توضیح داده است، ورودی پسماند به مجتمع آراد کوه از هفت هزار و 800 تن به 5000 تن کاهش پیدا کرده که نتیجه ارای طرح کاپ است.

به گفته او؛ عدم وجود یک روند سیستماتیک در روند تولید و ذخیره سازی پسماند تا دفع و دفن آن طی سال‌های گذشته، مشکلاتی را به وجود آورده بود اما با اجرای طرح جامع مدیریت پسماند که البته زیرساخت‌های آن با اجرای طرح کاپ انجام شده است؛ از طرح‌هایی نظیر زباله سوز، هاضم و تفکیک پسماند در مبدا به نتیجه گیری مطلوبی خواهیم رسید.

این مدیر شهری باور دارد؛ کاهش میزان پسماند ورودی به آرادکوه از هفت هزار و ۸۰۰ تن به ۵ هزار تن یکی از نتایج اجرای طرح کاپ است.

به گفته علیپور؛ اختصاص مکان جداگانه به پسماندهای حجیم، تبدیل سر شاخه‌ها و پسماندهای میوه و تره بار به کمپوست در منطقه ۱۸ و اخذ گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد و کشاورزی و کاربرد آن در سطح مناطق ۲۲ گانه و تجهیز ساختمان‌های اداری، شهرک‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه به مخازن پسماند ازجمله زیرساخت‌های اجرای این طرح است.

این در حالی اس که تبدیل روزانه ۱۱ هزار تن پسماند ساختمانی و عمرانی به شن و ماسه، راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها و تحویل پسماند خشک از شهروندان از طریق سیستم هوشمند از جمله اقدامات این سازمان برای اجرای طرح جامع مدیریت پسماند است که در نهایت، کاهش زباله گردی و کاهش میزان پسماند در مقصد نهایی را در پی داشته است.

وی امیدوار است؛ روزانه ۱۴ هزار تن خاک و نخاله ساختمانی به شن و ماسه تا پایان سال جاری تبدیل شود. همچنین روند سیستمی طرح جامع مدیریت پسماند از مبدا تا مقصد از جانب سازمان گام به گام در حال پیشرفت است و در دو تا سه سال اول طرح تکمیل خواهد شد، اما موارد مربوط به تولید پسماند، کاهش میزان تولید زباله و تفکیک در مبدا با همراهی مردم و فرهنگ سازی و آموزش از جانب سازمان مدیریت پسماند در یک افق ۵ تا ۶ ساله نتیجه بخش خواهد بود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر تمرکز این سازمان بر کاهش دفن پسماند و کاهش میزان آن به زیر ۲۰ درصد در افق ۲۰ ساله تاکید دارد: کاهش میزان تولید پسماند وظیفه مردم و شهروندان است و به همراهی آنها و همکاری نهادهای حاکمیتی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و مجلس برای تصویب قوانین لازم بستگی دارد که البته از طریق سازمان پیگیری‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود.

تفکیک زباله های حجیم و عدم ورود آن به مجتمع آراد کوه از جمله طرح هایی است که هر چند در دوره گذشته مدیریت شهری اجرای آن کلید زده شد اما به نتیجه نرسید.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از طرح کاپ مربوط به تفکیک از مبداء پسماندهای خانگی است وی درباره کاهش این بخش از زباله های شهر تهران آماری ذکر نکرده است. این مساله نشان می دهد که همچنان طرح کاپ در این بخش با دشواری هایی مانند مقاومت شهروندان نسبت به تغییر سبک زندگی روبه روست

از سوی دیگر با توجه به اینکه طرح کاپ به صورت پایلوت در 4 منطقه 6،16،21 و 22 اجرا شده و دو منطقه نیز به صورت خود خواسته اقدام به اجرای این طرح کرده اند، اما همچنان در برخی از محله ها نه تنها مخازن تفکیک زباله توزیع شده و نه از تعداد زباله گردان این محدوده ها کم شده است.

هر چند این ایراد را می توان به شهرداران مناطق گرفت که چرا در اجرای کامل این طرح همراهی لازم را با سازمان مدیریت پسماند شهر تهران نداشته اند، اما این بخش از ایرادات موضوعاتی است که در آمارهایی که متولیان امر به آن اشاره می کنند، هیچگاه اشاره نمی شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه