news-details

وعده شهرداری تهران برای آغاز عملیات حفاری خط 10 مترو تهران

هر چند شهروندان تهرانی در انتظار بسته شدن پرونده 7 خط مترو هستند، اما مدیرعامل شرکت مترو تهران وعد آغاز عملیات حفاری خط 10 مترو را در منطقه 22 مطرح کرده است.

به گزارش گام نو؛ تکمیل خطوط هفتگانه مترو تهران و امکان استفاده تهرانی ها از این سیستم حمل و نقل عمومی آرزویی است که در این دوره مدیریت شهری به کندی در حال برآورده شدن است. هر چند بنا بر طرح جامع حمل و نقل عمومی شهر تهران، این کلانشهر می تواند دارای 12 خط مترو باشد، اما آنطور که علی امام عنوان کرده به زودی عملیات حفاری خط 10 مترو پایتخت از مجاورت دریاچه شهدای خلیج فارس واقع در منطقه 22 تهران آغاز می شود.

به گفته این مدیرعامل شرکت مترو تهران؛ به دنبال انتقال دستگاه حفار مکانیزه از شفت میدان کتاب به کارگاه میدان دریاچه شهدای خلیج فارس و آماده سازی محل حفاری شفت مورد نیاز برای شروع به کار این دستگاه، عملاً" می‌توان گفت عملیات اجرایی احداث نخستین ایستگاه از خط ۱۰ بزودی و طی مراسمی رسمی آغاز خواهد شد. دستگاه حفار مکانیزه مورد نظر، همان دستگاهی است که پیش از این، عملیات حفاری ساخت گالری در پروژه توسعه شمالی خط ۷ مترو را بر عهده داشت.

علی امام یادآور شده است: میدان دریاچه شهدای خلیج فارس در واقع نقطه شروع احداث نخستین قطعه از قطعات پنجگانه خط ۱۰ است؛ قطعه نخست بیش از ۱۴ کیلومتر طول داشته و از میدان دریاچه شهدای خلیج فارس تا میدان کتاب امتداد خواهد یافت.

براساس توضیحات امام؛ فاز دوم پروژه احداث خط ۱۰ از میدان دریاچه شهدای خلیج فارس به سمت غرب و تا وردآورد ساخته خواهد شد تا با خط ۵ مترو ایستگاه تقاطعی داشته باشد. به هر حال برای آغاز عملیات اجرایی ساخت قطعه نخست خط ۱۰ پیش نیازهایی از قبیل نقشه برداری کل مسیر، اجرای عملیات ژئوتکنیک در قالب ۳۹ حلقه گمانه اکتشافی و ۲۵ حلقه چاهک دستی، حفاری و بتن ریزی شمع‌های سازه نگهبان ایستگاه دریاچه و آماده سازی دستگاه حفار مکانیزه تمام مقطع لازم بود که این عملیات در حال انجام است و انشاءا… بزودی شاهد برگزاری مراسم رسمی آغاز عملیات اجرایی احداث اولین ایستگاه خط ۱۰ مترو خواهیم بود.

بر اساس این گزارش؛ خط ۱۰ مترو به طول تقریبی ۴۳ کیلومتر با ۳۵ ایستگاه، از مناطق ۵،۴،۳،۲،۱ و ۲۲ عبور کرده و در پهنه شمالی پایتخت، از محدوده فلکه سوم تهرانپارس در شرق تا وردآورد در غرب تهران امتداد می‌یابد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه