news-details

بدهی 26 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانک شهر

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری از بدهی 26 هزار میلیاردی شهرداری تهران به بانک شهر خبر داده و عنوان کرده، قرارداد شهرداری با ناجا دربرج میلاد نیز فسخ شده است.

به گزارش گام نو؛ هر چند برخی از منتقدان شهری بر این باورند فعالیت های سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران در دوره اخیر ابهامات زیادی دارد، اما شکرالله بنار مدیرعامل این سازمان در  یک نشست مجازی سعی کرد تا عملکرد سازمان خود را در این مدت گزارش دهد. به گفته وی؛ 10 هزار میلیارد تومان برای شهر آفتاب سرمایه‌گذاری شده و در سال جاری هم توسعه پارکینگ  جنب حرم عبدالعظیم در منطقه 20 انجام می‌شود.

آنطور که مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران توضیح داده است: در سال جاری  4 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار پروژه‌های مختلف داریم و 1500 میلیارد تومان حدود فروش سازمان سرمایه‌گذاری در مترو بوده است. بر همین اساس صلح‌نامه‌ها برای فروش واحدهای سرمایه‌گذاری انجام شده و مترو پایتخت اعلام آمادگی 2 هزار و 600 میلیارد تومانی داشته است که ما موظف به سرمایه‌گذاری 4 هزار میلیارد تومانی در مترو هستیم.

وی به مشکلات پروژه های مشارکتی در شهر تهران اشاره کرد و یادآور شد: 100 پروژه شهرداری با معضل حقوقی مواجه شده است که البته ‌در محاکم مربوطه آراء خوبی به دست آمده و همه به نفع شهرداری بوده است.

بنار همچنین به موضوع فسخ قرارداد شهرداری با بنیاد ناجا در پروژه مشارکتیفاز 2 برج میلاد نیز پرداخت و گفت: برج میلاد چند بخش دارد که قرارداد 43 هزار متر آن در فاز دو با بنیاد تعاون ناجا فسخ شده است شهرداری برنده این معامله بود و 4.5 هکتار زمین در بهترین نقطه ایران با ارزش 8 هزار میلیارد تومان به شهرداری رسید  آماده سرمایه‌گذاری در این منطقه هستیم و امیدواریم سال جاری به بهره‌برداری برسد.فسخ قرارداد با بنیاد ناجا انجام گرفته و امید ما تبدیل شدن این موضوع به پول نقد است.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران بر این باوراست که مجموعه تحت مدیریت وی سهم بالایی در بودجه شهرداری دارد،‌ بر همین اساس در تلاش است تا با شرکت‌های خارجی و داخلی تعامل داشته باشد که نمونه آن خرید اتوبوس و تأمین واگن همچنین دستگاه زباله‌سوز بوده است.

یکی از قراردادهای سرمایه گذاری که در دوره گذشته بین شهرداری تهران و بخش خصوصی منعقد شد، قرارداد مرکز تجاری باملند واقع در منطقه22 تهران است که با انتقادات زیادی روبه رو بود چرا که درآمد شهرداری تهران ازاین پروژه بسیار اندک و مدت قرار داد نیزبلند مدت و غیر واقعی بود. مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران در این باره نیز توضیح داد: درخواست فسخ قرارداد انجام گرفته و منتظر جلسات هستیم تا نتیجه نهایی شود. باملند ابتدا در اداره کل حقوقی شکایتی را مطرح کرد و اعلام شد که در حال صلح هستیم و کار کارشناسی انجام گرفت البته هنوز فسخ قطعی نیست چون شریک مربوطه هم راضی به فسخ بوده ولی شهرداری تهران و برخی از اعضای شورای در انجام فسخ مردد هستند.

بنار همچنین به میزان بدهی شهرداری تهران به بانک شهر نیز توضیح داد: ‌شهرداری 26 هزار میلیارد تومان به بانک شهر مقروض است سال گذشته 1200 هزار میلیارد تومان واگذاری به این بانک انجام گرفت و پروژه مترو صادقیه با هزار و 902 میلیارد تومان امسال به بانک شهر واگذار شده است.

پروژه هزار و یک شهر نیز یکی دیگر ازپروژه های مشارکتی شهر تهران بود که به دلیل اختلاف نظر نزدیک به10 سال بهمحل اختلاف بین شهرداری و سرمایه گذار تبدیل شده بود. بهگفته شکرالله بنار؛ این پروژه میراث گذشته است زمین مربوطه برای ارتش بود و آمادگی واگذاری نداشتند ولی پس از مدتی سند 129 هکتاری پروژه آماده شد که البته شریک ما ادعا دارد 4 هکتار از 1298 هکتار برای شهرداری نیست و اگر بر همین اساس مشاور ما گزارش تعطیلی بدهد با مجوز مدیران شهری به سمت فسخ قرارداد می‌رویم.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهر تهران درباره اختلاف شهرداری تهران با سازمان تامین اجتماعی نیز بیان کرد: تعهد4 میلیارد تومانی شهرداری تهران به تامین اجتماعی رفع شده است. تأمین اجتماعی سازمان سرمایه‌گذاری را هدف قرار داده و سازمان سرمایه‌گذاری مقاومت کرده البته تأمین اجتماعی در مواجه با مترو تهران همچنین می‌تواند ممانعت صدور اوراق مشارکت در صدور عدم تعامل را داشته باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه