news-details

تهرانی ها دیگر با آتش نشانی تماس نگیرند!

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با راه اندازی سیستم مانیتورینگ، دیگر نیازی نیست شهروندان حادثه آتش سوزی ساختمان خود با تماس به آتش نشانی خبر دهند.

به گزارش گام نو؛ استفاده از سیستم مانیتورینگ ساختمان ها و اتصال آنها به سامانه اطلاع سریع حریق سازمان آتش نشانی طرحی است که در بیشتر شهرهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. اما آنطور که مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری تهران در گفت و گوی خود با خبرگزاری فارس اعلام کرده، به زودی این طرح در شهر تهران مورد استفاده قرار می گیرد و شهروندان می توانند با پرداخت هزینه هایی که شورای شهر مصوب کرده ازاین خدمات استفاده کنند.

به گفته مهدی داوری؛ تا چند ماه دیگر مالکان می‌توانند به صورت داوطلبانه به سازمان مراجعه کرده و از طرح مانیتورینگ استفاده کنند این طرح اینگونه است که سیستم اطفای حریق ساختمان‌ها به سامانه آتش‌نشانی متصل می‌شود و اگر سیستم اطفای حریق موردی را کشف کرد اطلاعات مستقیم به مرکز اعلام می‌شود و دیگر نیاز نیست کسی به آتش‌نشانی زنگ بزند.

به گفته این مدیر شهری؛ قرار است که شما طرح مانیتورینگ را در سازمان آتش‌نشانی اجرایی کنید و مالکان ساختمان‌هایی که داوطلب هستند با مراجعه به سازمان می‌توانند سیستم اعلام حریق خود را به سامانه آتش‌نشانی وصل کنند در این باره توضیح می‌دهید.

داوری تاکید کرد: امسال این طرح در دستور کار است این است که مالکان می‌توانند به صورت داوطلبانه به سازمان مراجعه کرده و از طرح مانیتورینگ ما استفاده کنند این طرح هم اینگونه است که سیستم اطفای حریق ساختمان‌ها به سامانه آتش‌نشانی متصل می‌شود و اگر سیستم اطفای حریق موردی را کشف کرد اطلاعات مستقیم به مرکز اعلام می‌شود و دیگر نیاز نیست کسی به آتش‌نشانی زنگ بزند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی درباره زمان اجرای این طرح گفته است: هنوز نمی‌توانیم زمان دقیق را بگوییم اما امیدواریم در نیمه اول سال اجرایی شود. یکی دو سال است که در حال فراهم کردن بسترهای لازم برای این کار هستیم و این طرح با مشارکت سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری انجام می‌شود. هر دو سازمان مجری هستند ما در بخش ایمنی و سازمان فناوری در بحث زیرساخت‌ها و قطعاً‌ امسال این طرح اجرایی می‌شود.

وی درباره هزینه این طرح برای شهروندان توضیح داده است: هر کسی که داوطلب استفاده از این خدمات است باید هزینه آن را پرداخت کند. تعرفه این کار در شورای اسلامی شهر تهران مصوب شده است و بر اساس نوع ساختمان متفاوت است.

داوری در این گفت و گو درباره آخرینوضعیت شناسایی ساختمان های نا ایمن نیزتوضیح داده است: شناسایی ساختمان های ناایمن به صورت مستمر ادامه دارد/اسامی ساختمان های ناایمن با اطلاعات محدود اعلام می شود.

این مدیر شهری یادآور شده است: بررسی ساختمان‌های ناایمن به صورت مستمر ادامه دارد و یک فرآیند دائمی است ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که ساختمان‌های شهر از نظر ایمنی وضعیت بهتری داشته باشند البته این را هم بگویم ممکن است که یک ساختمان با ضوابط لازم هم ساخته شود اما در ایمنی مشکل داشته باشد بگذارید یک‌مثال بزنم، ساختمانی ایمن است اما راه‌پله‌ها به انبار تبدیل شده و همین امر ساختمان را از استاندارد خارج می‌کند و یا اینکه سیستم اعلام حریق دچار مشکل شده است.

هر چند با راه اندازی سامانه اعلام مشخصات ساختمان های نا ایمن درابتدا بخشی ازاین ساختمان ها معرفی شدند اما به یکباره اطلاعات آنها از روی این سامانه برداشته شد که مورد انتقاد کارشناسان و فعالان شهری و رسانه ها قرار گرفت. مهدی داوری دریاره این رویکرد عنوان کرده است:  ما برای مدت کوتاهی برخی از ساختمان‌های ناایمن را بر روی سامانه بارگذاری کردیم و دوباره حذف کردیم اما بر اساس تصمیمات گرفته شده قرار است اطلاعات محدودتر بر روی سامانه قرار گیرد و به زودی این کار انجام می‌شود. باز هم تأکید می‌کنم که اطلاعات همانند بار اول جامع و کامل نیست و قرار است محدود باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه