news-details

کاهش زباله گردی؛ چشم انداز مدیریت شهری به طرح جامع مدیریت پسماند

مدیریت شهری تهران اعتقاد دارد مهمترین چشم انداز به طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت کاهش زباله گردی و بهبود منظر شهری است.

به گزارش گام نو؛ بالاخره طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران به ایستگاه آخر رسید و در صحن علنی شورا جهت تصویب مورد بررسی قرار گرفت. رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران براین باور است مهمترین دستاورد طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران ، کاهش زباله گردی و بهبود منظر شهری است.

 به اعتقاد سید آرش حسینی میلانی؛ ریل‌گذاری جدیدی را در یکی از مهمترین حوزه‌های خدمات مدیریت شهری خواهیم داشت. این در حالی است که در حال حاضر سرانه تولید پسماند در تهران 764 گرم در روز است که 492 گرم مربوط به پسماند خانگی و 272 گرم مربوط به پسماند غیرخانگی است.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: بر اساس نمونه‌گیری‌های انجام شده در مبدأ جمع‌آوری پسماند 58  درصد پسماندهای خانگی غذایی بوده و 34 درصد پسماند خشک ارزشمند و 8 درصد آن غیرارزشمند است که ترکیب پسماند خشک ارزشمند شامل پلاستیک، مقوا، کارتن، فلزات، شیشه و نان است.

به گفته میلانی؛ یکی از کلیدی‌ترین راهبردها برای اجرای موثر در ریل‌گذاری جدید مدیریت پسماند، یکپارچگی سازمانی و جلوگیری از جزیره‌ای عمل کردن فعالیت‌ها است، عنوان کرد: باید سازمان مدیریت پسماند متولی همه خدمات جمع‌آوری پسماند، دفن، پردازش و بازیافت آن باشد. این در حالی است که در وضعیت کنونی شاهد غلبه نگاه منطقه‌ای در فرایند مدیریت پسماند بوده و این موضوع تبعات چندی چون عدم شفافیت درآمدهای پسماند خشک ارزشمند و ظهور شبکه‌های غیررسمی و گاهی بزرگ جمع‌آوری زباله داشته است.

این عضو شورا درباره مشارکت بخش خصوصی در طرح جامع مدیریت پسماند توضیح داد: مجموع سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز در پنج سال اول طرح جامع پسماند بالغ بر 3100 میلیارد تومان به قیمت ثابت است که حدود 75 درصد آن قابلیت مشارکت با بخش خصوصی را خواهد داشت و از این‌رو، همکاری واحدهای مختلف در شهرداری و تقویت ظرفیت‌های مشارکت با بخش خصوصی در سازمان مدیریت پسماند حائز اهمیت فراوان است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران تاکید کرد: گسترش زباله‌گردی و شکل‌گیری یک بخش غیررسمی بزرگ، فعالیت کودکان کار در بخش‌های غیررسمی، اعتراض به فعالیت مجتمع آراد کوه، میزان پایین مشارکت اجتماعی در ذخیره‌سازی و تفکیک از مبدا و بی‌انگیزگی و سردرگمی شهروندان به دلیل اجرای برنامه‌های مختلف و منقطع در زمینه تفکیک، جزو آسیب‌های اجتماعی مهم در حوزه پسماند است.

به اعتقاد میلانی؛ بپذیریم تهران برای زیست‌پذیر باقی ماندن و مدیریت بهینه و متناسب با استانداردهای محیط‌زیستی و بهداشتی چاره‌ و الزامی جز اصلاح در روند مدیریت پسماند خود ندارد، گفت: ادامه روند موجود، نه تنها دیگر متناسب با توان اقتصادی شهر نیست بلکه لطمات غیر قابل جبرانی به محیط‌زیست تهران و حریم پیرامونی آن وارد می‌کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه