news-details

بدهی 60 هزار میلیارد تومانی شهرداری، افتخار جدید شورای شهر تهران

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر بعد از ادعای شهر نفروشی، بدهی 60 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران را از افتخارات این دوره مدیریت شهری می داند.

به گزارش گام نو؛ البته محمود میر لوحی بر این باور است که خریداری 28 باغ در این دوره از افتخارات دیگر و انهدام 128 باغ شهری در تهران در دوره گذشته از نقاط ضعف کارنامه مدیریت شهری سابق به شمار می رود.

این عضو شورای شهر تهران در گفت و گویی که با خبرگزاری ایلنا داشته است در این باره توضیح داده: زمانی که به شورای شهر وارد شدیم، در شهریور ماه سال ۹۶ شرایط سختی را آغاز کردیم و تا پایان شهریور هزار میلیارد تومان پول برای پرداخت حقوق نیاز داشتیم و از طرفی تامین اجتماعی حساب‌های شهرداری تهران را بسته بود و در آن شرایط اداره شهر تحویل مدیریت جدید شد و در ادامه ارقام بدهی دوره گذشته مدیریت شهری با ارقامی از جمله ۵۲ هزار میلیارد توسط آقای نجفی و ۵۶ هزار میلیارد توسط آقای افشانی شهرداران اسبق اعلام شد.

به گفته میر لوحی، تغییر ارقام به دلیل نوع بدهی‌های شهرداری دوره گذشته بود،  بخش قابل توجهی از بدهی‌ها ارزی بود و به دلیل فاینانس‌ها و وام‌های خارجی ایجاد شد که تبدیل ریالی روی آن‌ها انجام نشد و در قالب ارز اولیه محاسبه می‌شد که خود این مساله، دغدغه‌ای را برای ما ایجاد کرده بود.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران بر این باور است که شهرداری در این دوره این ارقام را به روز کرد و اگر اقدام شهرداری نبود با محاسبه ارز ۲۵ هزار تومانی تصور کنید چه بلایی بر سر شهرداری می‌آمد. معاون مالی با بانک‌ها نشست‌هایی داشتند و بخشی از بدهی پرداخت و تبدیل به ریال و به روزرسانی شد.

وی یادآور شده است: چند اقدام صورت گرفته است و نه تنها این رقم ۶۹ هزار میلیارد افزایش پیدا نکرد، بلکه اگر اقدام نمی‌کردیم این رقم اکنون به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان هم می‌رسید، چرا که بخش قابل توجهی از آن بانکی بود و سودهای بالای ۲۵ و ۲۸ درصد به آن تعلق می‌گرفت. از سوی دیگر توافق‌هایی با دستگاه‌های مختلف انجام دادیم؛ تمام اختلافات ملکی با دستگاه‌ها از اوقاف گرفته تا نیروی انتظامی، سپاه و بنیاد شهید مورد بررسی قرار گرفت و با این حساب دیگر بدهی شهرداری افزایش پیدا نمی‌کند.

به اعتقاد میرلوحی؛ به نظر می‌رسد در زمان تحویل دوره پنجم مدیریت شهری میزان بدهی به کمتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان برسد. با توجه به اینکه چهار سال از آن گذشته و به بدهی‌ها سود نیز تعلق گرفته است، اما بهمن بدهی‌ها در شهرداری مهار شده است.

وی بر این باور است: باید بودجه سال ۹۵ را با سال ۹۹ مقایسه کنیم، در این صورت معلوم می‌شود که مدیریت جدید شهری با دارایی‌ها و سرمایه شهر چه کرده است. وقتی می‌گوییم شهرفروشی را تعطیل کرده‌ایم معنای آن را باید برای مردم تحلیل کنیم.

این عضو شورای پنجم شهر تهران همچنین تاکید کرده است: در دوره قبل ۱۲۸ باغ را منهدم کردند و در این دوره ۲۸ باغ خریداری شده و به عرصه عمومی تبدیل شده است. در سال ۹۵ شهرداری ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد استقراض کرد، در سال ۹۹ شهرداری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد از بدهی شهرداری را پرداخت کرد.

به گفته رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران؛ ما یک مورد اضافه تراکم فراتر از طرح تفصیلی نداریم و این اقدام مهمی است. بسیاری از دوستان می‌گفتند چطور می‌توانید پای این حرف بایستید و این ادعای بزرگی است، اما امروز اعلام می‌کنیم که این حرف عملی است و در حد شعار نیست. امروز اعلام می‌کنیم هرچه پروانه صادر می‌شود در چارچوب طرح تفصیلی است و اقدام مهمی در تهران است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه