news-details

سامانه هشدار سریع زلزله تهران در انتظار همکاری بین سازمانی

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به رغم راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله اما عدم همکاری دستگاه های خدماتی قابلیت اصلی آن را دچار مشکل کرده است.

به گزارش گام نو؛ هر چند در دو دهه اخیر یکی از پیش بینی های مدیریت شهری با راه اندازی مرکز رصد شهر تهران ایجاد هم افزایی مدیریتی در انتقال داده ها و اطلاعاتی که در مدیریت بحران ها و مدل شهرسازی پایتخت در نپر داشت تا ایجاد مدیریت یکپارچه اطلاعات شهری را ایجاد کند، اما در دوره جدید مدیریت شهری این مرکز با تمام قابلیت هایی که می توان برای آن متصور شد، به فراموشی سپرده شد.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر مدیریت شهری در افزایش تاب آوری پایتخت و مدیریت بحران های احتمالی دارد، عدم هماهنگی بین سازمان های خدمات رسان شهری در اطلاعات مربوط به آنها در زیر و روی شهر تهران است.

سال گذشته بود که مدیریت شهری اقدام به راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در شهر تهران کرد. سامانه ای که اکنون برای ادامه حیات خود نیاز دارد تا سازمان های تخصصی آب، برق و گاز و... برای بهره برداری بیشتر به این سامانه متصل شوند.

رضا کرمی محمدی در این باره در گفت و گوی خود با خبرگزاری مهر اعلام کرده است:  با توجه به اینکه وقوع زلزله هیچگاه خبر نمی‌کند، سازمان‌های دخیل در حوزه بحران در پایتخت باید هر لحظه فرصت را جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش آمادگی‌های لازم برای مقابله با این مخاطره مغتنم بدانند.

به اعتقاد رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران در سال ۹۹ یکی از مهم‌ترین اقدامات این سازمان در سال گذشته بوده و در سال جاری تمام تلاش ما توسعه و تکمیل مستمر این سامانه است.

آنطور که این مدیر شهری توضیح داده است: در حال حاضر امکان ارسال سیگنال هشدار به سازمان‌های تخصصی جهت اقدام به موقع و سریع هنگام وقوع زلزله فراهم است. اما دسترسی به داده ها و اطلاعات سازمان های خدماتی قابلیت این سامانه را بیشتر می کند.

کرمی محمدی در این باره نیز یادآور شده؛  سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همانگونه که در سال گذشته با سازمان‌های تخصصی و زیرساختی در حوزه مدیریت بحران مکاتباتی را داشته است آمادگی دارد تا در صورت دریافت درخواست از سوی این سازمان‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به ارائه سیگنال هشدار، جهت بهره‌برداری متناسب با نیاز این سازمان‌ها اقدام کند.

برآوردهای رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران نشان می دهد، اشتراک‌گذاری و یکپارچه سازی اطلاعات میان سازمان‌ها و دستگاه‌های دخیل در حوزه مدیریت بحران شهر تهران لازم است و بر اساس مصوبه تاریخ ۲۵ تیر سال ۱۳۹۶ هیئت وزیران تمام سازمان‌ها مکلف به اشتراک گذاری اطلاعات با سازمان مدیریت بحران شهر تهران شدند.

به گفته رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، پایتخت به عنوان پایتخت کشور و شهری که بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی کشور در آن مستقر شده نیازمند آن است که با نگاه پیشگیرانه و پیش از وقوع رخداد زلزله به صورت مکرر شاهد برگزاری جلسات هماهنگی با حضور سازمان‌های زیرساختی و تخصصی در حوزه مدیریت بحران باشد. این در حالی است که در قانون جدید مدیریت بحران مصوب سال ۹۸ بخشی از این همکاری‌ها را در تهران به لحاظ پشتوانه قانونی کمرنگ کرده، اما واقعیت همکاری و هماهنگی بین سازمان‌های تخصصی مدیریت بحران پیش از وقوع هر نوع بحران از جمله زلزله ضرورتی انکارناپذیر است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه