news-details

فرسودگی، بلای جان تهرانی ها

طبق گزارش رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران 45 درصد به فرسودگی شهر تهران افزوده شده و در صورت برون بحران مدیریت شهر تهران سخت خواهد بود.

به گزارش گام نو؛ فرسودگی در کنار آلودگی هوا، ترافیک و البته این روزها بیماری کرونا بلای جان تهرانی ها شده است. به رغم اینکه در کنار دولت مدیریت شهری وظیفه احیای بافت های فرسوده و ناپایدار این کلانشهر را برعهده دارد، اما کاهش تمایل تهرانی ها به احیا و بازسازی خانه های فرسوده خود از یک سو و از سوی دیگر بی تفاوتی شهرداری تهران در ارائه راهکار مشخص در این زمینه مدیریت این بحران شهر تهران را سخت تر کرده است.

بر اساس گزارشی که مجید فراهانی در شورای شهر تهران ارائه کرده است: در آخرین روزهای اسفند سال ۹۹ بالغ بر ۱۵۱۹ هکتار به محدوده ۳۳۸۶ هکتاری برابر با ۴۵ درصد بافت فرسوده به شهر تهران اضافه شد.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران هر چند این اتفاق مهم در آخرین روزهای اسفند سال گذشته افتاد، اما به خوبی از سوی رسانه ها منعکس نشد این در حالی است که از توفیقات مهم مدیریت شهری در سال گذشته بود و طلیعه بسیار خوبی در سال پیش رو است موضوع، اضافه شدن ۴۵ درصد به بافت فرسوده شهر تهران است که با مصوبه کمیسیون ماده ۵ و تأیید شورای عالی شهر سازی در آخرین روزهای اسفند سال گذشته اتفاق افتاد.

به گفته رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران؛ با پیگیری‌های مفصلی که مدیریت شهری انجام داد در نهایت کمیسیون ماده ۵ مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن ۱۵۱۹ هکتار به محدوده ۳۳۸۶ هکتاری بافت فرسوده شهر تهران افزوده شد. بر این اساس ۴۵ درصد به محدوده بافت فرسوده شهر تهران در مناطق مختلف اضافه شد.

فراهانی بر این باور است: بافت فرسوده‌ای که واجد ریز دانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری هست و مطابق نقشه‌های کمیسیون ماده ۵ این مساحت به بافت فرسوده شهر تهران اضافه می‌شود. بر این اساس زین پس مالکان در این محدوده‌ها می‌توانند از مشوق‌ها و تسهیلاتی که سازندگان در بافت فرسوده دریافت می‌کنند، استفاده کنند. در محدوده بازار تهران و راسته‌های تجاری نیز واحدهای مسکونی که اقدام به اخذ پروانه تخریب و نوسازی می‌کنند از این مشوق‌ها و تسهیلات قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بهره مند می‌شوند.

برآوردهای این عضو شورای شهر تهران نشان می دهد؛ سال‌ها است که شهرداری تهران تسهیلات و تشویق‌های خوبی برای نوسازی واحدها در بافت فرسوده ارائه می‌دهد به خصوص اگر مالکان اقدام به تجمیع واحدهای خود کنند. همچنین از دولت انتظار داریم به تکالیف خود در خصوص ارائه انشعابات رایگان به سازندگان بافت فرسوده عمل کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به این مساله نیزز تاکید کرده است: یکی از مهمترین مشکلات مدیریت شهری مسئله بافت فرسوده است چرا که اگر بحرانی به وجود آید بیشترین آسیب را شهر تهران از این ناحیه خواهد دید. به عنوان نمونه اگر زلزله بالای ۶.۵ ریشتری در تهران رخ دهد، بیش از ۲ میلیون نفر در معرض آسیب جدی قرار خواهند گرفت. این اضافه شدن نزدیک ۵۰ درصدی به بافت فرسوده می‌تواند نوید بخش بازسازی و نوسازی شهر تهران در سالهای پیش رو باشد.

اما سوالی که از مدیریت شهری توسط کارشناسان و منتقدان مدیریت شهری مطرح می شود، این است که در طول 4 سال اخیر چه اقدامات تاثیرگذاری به منظور کاهش بافت فرسوده و ناپایدار شهر تهران در تهران انجام شده است؟ از همه مهمتر اینکه برنامه هایی که با مشارکت دولت و شهرداری تهران با نام طرح های باز آفرینی شهری در طول 4 سال اخیر در شهر تهران انجام شده، چقدر توانسته از مساحت بافت فرسوده و ناپایدار پایتخت کم کند؟

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه