news-details

پیک چهارم کرونا، تهران را به کما برد!

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در حالی از ثبت جدید رکورد تعداد بستری های جدید خبر می دهد که احتمال ورود پایتخت به یک کمای 10 روزه از گسترش این بیماری وجوددارد!

به گزارش گام نو؛ سیاستگذاری های یک بام و دوهوای متولیان در مهار بیماری کرونا در ایام عید نوروز و متقابل افزایش مسافرت های بین شهری از سوی مردم باعث شد تا بیشتر شهرهای کشور از جمله شهر تهران شرایط به مراتب سخت تری را در شیوع موج چهارم این بیماری همه گیر تجربه کند.

این در حالی است که به گفته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران واکسناسیون در کشور در طول یک ماه اخیر کمتر از یک درصد است و این آمار نشان می دهد که همچنان تاب آوری کشور در مقابله و پشت سر گذاشتن پیک چهارم کرونا همچنان پایین است.

دراین شرایط است که فرمانده عملیات مقابله با کرونا در شهر تهران خبر از ارائه پیشنهاد تعطیلی 7 تا 10 روزه این کلانشهر خبر می دهد.

آن هم در شرایطی که منابع غیر رسمی از هجوم بسیار بالای مبتلایان به کرونا در پایتخت به بیمارستان ها خبر می دهند و در خبری که امروز از سوی مدیرعامل سازمان بهشت زهرا منتشر شد، این مجموعه نیز در حالت آرایش بحران کرونا قرار گرفته است.

کنار هم قرار دادن تمامی این اطلاعات نشان می دهد، آنچه که نباید شهروندان تهرانی تجربه کنند، از دو هفته گذشته ناقوس آن نواخته شده است و در 14 روز آینده نیز به اوج خود می رسد.

آنطور که علیرضا زالی، رییس ستاد کرونای استان تهران اعلام کرده است؛ میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده است سرایت‌پذیری کووید19 در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد. به همین دلیل هفته آینده، هفته‌ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود. همچنین تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش‌یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.

زالی بر این باور است: متأسفانه با جدی نگرفتن توصیه‌های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می‌داد.

آمارهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان می دهد، میزان بستری بیماران کرونایی به 4400 تخت در استان تهران رسیده و 1120 نفر از این بیماران یعنی حدود 25 درصد آنها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند. به همین دلیل پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا 10 روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده‌ایم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا شهر تهران همچنین یادآور شده است: میزان بستری 1100 بیمار در روز دوشنبه نشان می دهد در 14 ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه‌ای نگران‌کننده برای روزهای آینده است.

به گفته او؛ شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که براساس گزارش‌های معاونت‌های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به 47 درصد رسیده است و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می‌شود.

بررسی ها نشان می دهد؛ هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش‌های دو هفته ابتدایی سال 1400، بالغ بر 43 درصد بیماران بستری‌شده بالای 60 سال سن داشتند و 75 درصد مرگ‌ومیر هم در همین گروه سنی بوده است. این در حالی است که عداد مبتلایان زیر 10 سال به 8.2 درصد رسیده است که نشان می‌دهد که نرخ بستری و مرگ‌ومیر در گروه‌های سنی پایین‌تر نیز در حال تغییر است. از سوی دیگر بیشترین میزان مرگ‌ومیر در اسلام‌شهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده است، در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

آنطور که دکتر زالی بیان کرده؛ متاسفانه روز یکشنبه56 نفر از شهروندان تهرانی را به‌دلیل کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت‌شده تقریباً به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند. در این فوت‌شدگان از کودک یک‌ساله تا پیرمرد 85ساله وجود دارد. در واقع این الگو در همه استانهای کشور در حال شکل‌گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استانها به یک وضعیت همگن می‌رسند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه