news-details

خانه حاکم تهران به نام شهرداری شد!

خانه علاءالدوله یا همان حاکم تهران ملک تاریخی ارزشمندی است که در خیابان لاله زار قرار دارد که شهرداری توانست آن را خریداری کند.

به گزارش گام نو؛ آنطور که شهردار منطقه 12 تهران توضیح داده است: تنها بخش به‌جامانده از خانه باغ علاءالدوله، حاکم تهران در دوره ناصرالدین‌شاه و انقلاب مشروطه، واقع در حد فاصل خیابان لاله‌زار و خیابان فردوسی خریداری شد.

به گفته علی‌محمد سعادتی، این باغ با مساحت ۲۱۰۰ مترمربع با هدف احیای باغات قدیمی به منظور ارتقای سطح کیفی خدمات عمومی شهری، ایجاد فضای باز همگانی، افزایش سرانه فضای سبز در محلات کم‌برخوردار، همچنین حفظ و صیانت از ابنیه و آثار تاریخی و فرهنگی تملک شد و احیا و مرمت آن در دستور کار قرار گرفت.

آنطور که شهردار منطقه توضیح می دهد؛ این خانه-باغ، یکی از سه باغ واجد اهمیت واقع در غرب لاله‌زار، در کنار باغ اتحادیه (خانه طهران) و باغ ناصر الملک قره گزلو (باشگاه بانک تجارت) است، به ارزش بالای این پلاک و اهمیت تملک آن به منظور استفاده عموم در پهنه فرهنگی تاریخی تهران اشاره کرد.

تخریب این ملک تاریخی از جمله موضوعاتی بود که از سال 95 بارها توسط کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به شهرداران وقت تذکر داده شده بود. به گفته سعادتی؛ همواره این نگرانی وجود داشت که با تجاری‌سازی در این پلاک و بدون رعایت حریم‌های ارتفاعی در محدوده‌های ارزشمند تاریخی، موقعیت حصار ناصری و صفوی به خطر بیفتد. احیای باغ و عمارت علاء الدوله که موقعیت مهمی در دوره مشروطه داشته، علاوه بر حفظ تاریخ گذشته، می‌تواند دانه تسبیح دیگری برای بازیابی تاریخ تهران قدیم باشد.

گویا در سال های گذشته این خانه تاریخی توسط ستاد اجرایی فرمان امام( ره) خریداری شده است. موضوعی که شهرداری منطقه 12 نیز به آن اشاره کرده و گفته است: این خانه که از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خریداری شده، تنها بخش اندکی از ملک تاریخی علاء الدوله است که در حد یک تالار آینه در آن باقی مانده که این تالار آینه متراژی کمتر از ۱۵۰ متر دارد و بقیه زمین، هم‌اکنون بایر است. اما با توجه به کاربری پیشین این بنا که قسمت زیادی از آن به زمین‌های باغ اختصاص داشته، در شرایط کنونی نیز بازسازی و احیای آن با رویکرد ایجاد فضای سبز و فضای باز همگانی به ساکنان شریف منطقه ۱۲ و فراتر از آن به مردم تهران تقدیم می‌شود.

بر اساس اسناد تاریخی؛ میرزا محمدرحیم خان علاء الدوله، باغ و خانه را از میرزا عیسی وزیر که وزارت تهران را به عهده داشت، خریداری و در آن ساختمان‌هایی بنا کرد. این بنا پس از او میان فرزندانش تقسیم شد و طبق نقشه سال ۱۲۷۰ خورشیدی دو تن از پسران و داماد او در این محدوده خانه داشتند. باغ علاءالدوله در دوره پهلوی به یکی از کانون‌های مهم اشاعه فرهنگ و هنر در ایران، شامل هنرستان هنرپیشگی و تئاتر دهقان تبدیل شد که هم‌اکنون کوچه پشت این ملک با نام کوچه دهقان خوانده می‌شود

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه