news-details

تیغ تیز شهرداری روی گلوی اصناف!

شهرداری تهران در نظر داردتا در سال 1400 نظارت بیشتری روی تابلوهای تبلیغاتی اصناف داشته باشد. این در حالی است که در سال99 عوارض تابلو مغازه ها بیشتر از مالیات دولت بود!

به گزارش گام نو؛ در یک سال اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا بیشترین ضربه اقتصادی به اصناف وارد شد. هر چند در اواخر سال 98 اعلام کرد مالیات اصناف از واحدهای تجاری دریافت نمی شود اما مالیات این سال مالکان مغازه ها را بدهکار دولت کرد. اما اواخر سال گذشته ادارات مربوط به اخذ عوارض تابلوهای تبلیغاتی شهر تهران که زیر نظر سازمان زیباسازی فعالیت می کنند، شلوغ تر از همیشه بود.

گزارش میدانی خبرنگار گام نو حکایت از نارضایتی صاحبان اصناف از نحوی اخذ مالیات تابلوها دارد. عوارضی که گاهی مبلغ آن از مالیاتی که دولت برای هان ملک تجاری در نظر گرفته بود، بیشتر می شد. در قانون آمده است که اخذ عوارض تابلوهای تبلیغاتی باید از مالک ملک اخذ شود اما گاهی مستاجران این املاکروی شیشه مغازه ها اقدام به نصب برچسب های تبلیغاتی می کنند که همین مساله هزینه عوارض تابلوهای تبلیغاتی را برای مالک بیشتر می کند.

از سوی دیگر حتی اگر ملک تجاری ارتفاع و اندازه متعارف تابلو تبلیغاتی را رعایت کرده باشد اما مغازه دار در حاشیه کناری تابلو نام مغازه و یا هر نوع عبارت تبلیغاتی را درج کرده باشد، برای آن نیز باید مالیاتی را بر اساس فرمولی که محاسبه می شود، پرداخت کند.

تمام این موضوعات مواردی بود که در گزارش میدانی انجام شده در اداره مذکور به دست آمد. اما امروز معاون تبلیغات و درامد سازمان زیباسازی شهر تهران جزئیات بیشتری از نحوی اخذ عوارض تابلوهای تبلیغاتی مغازه داران به خبرگزاری فارس اعلام کرده است.

جزئیاتی که نشان می دهد در سال 1400 تیغ شهرداری تهران برای کسب درآمدهای پایدار بیشتر روی گلوی اصناف فشار وارد می کند.

آنطور که حمید صابر فرزام عنوان رده است؛ به طور کلی تابلوها در تهران به دو دسته تقسیم می‌شود دسته اول تبلیغات تجاری بر روی بیلبوردها در خیابان‌ها و معابر و تبلیغات سردر اصناف و دیگری تابلوهای مربوط به عملکرد مغازه ها و اصناف است.ساماندهی تبلیغات صنوف مدنظر قرار گرفته و شرایط خاصی از این پس برای این مسأله پیش‌بینی شده است. پیش از این مدیریت واحدی در این راستا وجود نداشت و سازمان زیباسازی تنها به بخشی از این حوزه ورود یافته بود. بر همین اساس ساماندهی تابلوهای اصناف در سال 1400 به صورت کامل انجام می‌گیرد.

به گفته معاون سازمان زیباسازی شهر تهران؛ این اقدام تا کنون بیش از آنکه درآمد برای شهرداری داشته باشد هزینه‌ به همراه داشته است. تمام تابلوهایی که بر سر در مغازه‌ها قرار گرفته اگر از لحاظ اندازه بیش از استاندارد مجاز که حدود یک متر و 30 سانتی‌متر است باشد و یا عنوان درج شده روی تابلو مربوط به عملکرد مغازه نباشد مشمول عوارض خواهد شد.

به عنوان مثال اگر روی تابلو نوشته شده این مکان محل تعویض روغن یا سوپرمارکت و مثلا رستوران با نامی مشخص است هزینه‌ و عوارضی نخواهد داشت ولی اگر تبلیغات بیش از استاندارد مربوطه باشد و یا تبلیغ شرکت دیگری غیر از عملکرد بر تابلوی سر مغازه انجام گرفته باشد دیگر معاف از عوارض نیست و باید هزینه پرداخت شود.

وی همچنین یادآور شده است: اخذ مجوز در مورد تابلوی عملکرد از شهرداری لازم است و این قضیه تنها برای ساماندهی تبلیغات نیست. ارائه مجوز در مورد تابلوهای مربوط به عملکرد رایگان انجام می‌گیرد ولی مضاف بر این قضیه اگر مغازه‌داری اصرار داشته باشد تبلیغاتی انجام دهد و اندازه تابلو به طول مثال از یک متر و 30 سانتی‌متر بیشتر باشد یا مثلا تبلیغ از طریق شیشه نوشته یا تابلوی ال‌ای‌دی نوری یا روی پشت‌بام انجام گیرد شامل عوارض خواهد شد.

آنطور که صابر فرزام توضیح داده است:  باید توجه داشت که ما مجوز برای تابلوهای تبلیغاتی اصناف که سبب مزاحمت برای سایر طبقات و شهروندان شود نخواهیم داد به طور مثال اگر تبلیغ از طریق نصب دیوار یا شیشه‌ باشد و این موضوع سبب مشکل برای شهروندان شود، مجوز نخواهیم داد. بحث مشکل ایمنی و آتش‌نشانی نیز باید در تبلیغات مورد توجه باشد و نمای ساختمان نیز آسیب نبیند. تابلوی نوری نیز نباید سبب خیرگی برای شهروندان و رانندگان ایجاد کند.

به  گفته وی؛ برخی از مغازه‌داران تابلو بر سر در مغازه قرار می‌دهند به طور مثال در مغازه فلافل فروشی نصب تابلو بر سر در مغازه تحت عنوان فلافل‌فروشی به طور مثال احمد شامل عوارض نمی‌شود و معاف از عوارض است ولی اگر صاحب صنف از تابلو به عنوان تبلیغات استفاده کند و نه عملکرد، شرایط متفاوت است. به طور مثال همان مغازه فلافل‌فروشی تبلیغ محصولی از مواد غذایی با برندی خاص را معرفی می‌کند و دیگر این تابلو، تابلوی معرف صنف محسوب نمی‌شود. این موضوع قبلا مورد توجه بوده ولی اکنون به جد مدنظر قرار گرفته است همچنین به طور مثال اگر مغازه‌ای مربوط به فروش ساعت باشد و تبلیغات بر روی سر در مغازه مربوط به برند خاصی باشد شامل عوارض خواهد شد.این قضیه برای اصناف دیگر هم به همین صورت است و فرقی نمی‌کند که مغازه مربوط به فروش موادغذایی باشد یا فروش اتومبیل‌های خارجی.

معاون تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهر تهران تاکید کرده است: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز قضیه به همین منوال است. برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تابلوهای تبلیغاتی آنها برند خاصی را تبلیغ می‌کند و این موضوع بحثش از تابلوهای معرف صنوف متفاوت است و شامل پرداخت عوارض است البته این اقدام قبلا هم انجام می‌گرفت ولی امسال متفاوت‌تر مورد توجه قرار گرفته است.

از قرار معلوم تا سال 98 این برنامه شهرداری و مدیریت تابلوها چندان سامانه‌ای نبود ولی از ابتدای سال99، 100درصد تشکیل پرونده از طریق سامانه انجام می‌گیرد. از این طریق برداشت اطلاعات از وضعیت تابلوهای شهر نیز دقیق است.

صابر فرزام یادآور شده است: بانک اطلاعاتی را در این زمینه مدنظر قرار داده‌ایم و آمارگیری کامل خیابان به خیابان و کوچه به کوچه با همکاری برخی از دانشگاه‌ها در حال انجام است. ممیزهای ما ازطریق اپلیکیشن‌های مربوطه اطلاعات را کسب و در بانک اطلاعاتی مربوطه قرار می‌دهد و از این پس همه اصناف در این زمینه پرونده خواهند داشت.

با توجه به اینکه یکی از وظایف ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی اصناف در شهر تهران بوده است، به گفته معاون سازمان زیباسازی شهر تهران،  این اقدام تا کنون در 8 منطقه از تهران آغاز شده و به نتیجه رسیده است. برداشت اطلاعات صورت گرفته و 14 منطقه دیگر از طریق مناقصه شرکت‌ها و پیمانکاران مشخص شده و در نیمه دوم سال 1400 برای 14 منطقه دیگر اقدامات لازم و ساماندهی دقیق صورت می‌گیرد.

با تمام این توضیحات این مدیر شهری درباره نحوی پرداخت عوارض نیزتوضیح داده است: برای عوارض مربوط به تبلیغات نیز فیش تهیه شده که این فیش‌ها مشابه فیش عوارض نوسازی است و برای هر واحد صنفی به صورت کامل و مشخص اطلاعات تابلو و عوارض مربوطه را به آنها ارائه خواهیم کرد و مشخص است در فیش‌های مربوطه چه تعداد از تبلیغات معاف از عوارض و چه تعداد شامل پرداخت عوارض است و جزئیات کاملاً در فیش‌ها مشخص است.

به گفته صابر فرزام؛  همچنین در این فیش‌ها به کاربران و اصناف اعلام می‌شود که چقدر تخلف داشته و یا تبلیغات آنها غیرمجاز است و باید مانع از آن تبلیغ شوند و در صورت بی‌توجهی از طریق مرجع قضایی به آنها اعلام می‌کنیم که اقدامات لازم را انجام دهند و مشکل مربوطه در تبلیغات غیرمجاز را مدنظر قرار داده و آن را برطرف کنند.

به گفته معاون تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهر تهران؛ میزان عوارض تابلو بر اساس مقدار پایه تعیین شده در کتاب ارزش‌گذاری املاک شهر خواهد بود که هر ساله دولت آن را اعلام و ابلاغ می‌کند. البته ضریبی را شورای شهر جهت افزوده شدن به این میزان پایه مصوب کرده که لحاظ خواهد شد.به طور مثال اگر تبلیغات خارجی باشد ضریب سه، تبلیغات مربوط به محصولات تحت لیسانس باشد ضریب 1.8 باشد و اگر تبلیغات داخلی باشد ضریب یک خواهد داشت و همه این مسائل شفاف و قانونی است و مشکلی در این راستا وجود ندارد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه