news-details

رد پای شهرداری تهران در گرانی 80 درصدی نرخ مسکن پایتخت!

قرار بود سیاستگذاری دولت به سمت شکسته شدن حباب کاذب تورم نرخ مسکن ختم شود، اما بررسی ها نشان می دهد وزارت راه و شهرسازی به تنهایی از پس این مهم بر نمی آید.

به گزارش گام نو؛ هر چند مدیران شهری اعتقاد دارند مدیریت شهری دخلی در گرانی نرخ مسکن در شهر تهران ندارد اما مدیران سابق شهر تهران اعتقاد دیگری دارند. آنها بر این باورند بی توجهی شهرداری تهران به تسهیل ساخت و ساز در پایتخت یکی از دلایل این افزایش نرخ مسکن است.

رئیس شورای چهارم شهر تهران در این باره در گفت و گو با رسانه ها یادآور شده است: سیاست های عجیب و شکست خورده وزارت راه و شهرسازی در متوقف ساختن ساختمان سازی و عدم تدبیر یا بی تدبیری مدیریت شهری و عدم پای بندی به ترغیب و تسهیل ساخت و ساز مورد نیاز مردم به افزایش لجام گسیخته قیمت های مسکن کمک کرد.

هر چند در این دوره مدیریت شهری یکی از سیاست های دولت برای تامین مسکن مورد نیاز اقشار کم درآمد ساکن در پایتخت ساخت خانه های 25 متری بود اما نه تنها این برنامه و سیاستگذاری مهم اجرایی نشد بلکه با گران شدن قیمت مسکن بسیاری از تهرانی ها که درآمد آنها مطابق با نرخ تورم بالا نرفت، مجبور شدند تا به حاشیه شهر تهران نقل مکان کنند.

مدیران دولتی بر این باورند که سوء برداشت اعضای شورای شهر از این طرح باعث شد تا پروژه ساخت خانه های 25 متری به حاشیه رانده شود ودر نهایت نیز اعضای شورای شهر عنوان کردند که در این خصوص طرحی از سوی سازمان نوسازی شهر تهران به شورا جهت بررسی و در نهایت تصویب ارائه نشده است.

مهدی چمران امروز در مطلبی که در اینستاگرام قرار دارد، اعلام کرد طبق اعلام بانک مرکزی، در ۱۲ ماهه پارسال قیمت متوسط ساختمان در شهر تهران ۸۰.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

وی یادآور شد: قاعدتا تورم بالا و افزایش همه قیمت ها به افزایش ساختمان نیز می انجامد ولی چرا ۸۰ درصد!

به اعتقاد چمران، شورای شهر و شهرداری باید با برنامه ریزی درست به تسهیل ساختمان سازی روی آورند و شورای کارآمد و جهادی می تواند این معظل را حل کنند. مدیریت شهری معتقد است که شهرداری وظیفه ای در قبال تامین مسکن ندارد اما می توانند تسهیلات تشویقی بدهد.

رویای خرید خانه برای اقشار کم درآمد

آرزوی خرید خانه اگر در گذشته آرزویی بود که اقشار کم درامد جامعه داشتند، اکنون به یک رویای دست نیافتنی برای آنها تبدیل شده است. برآوردهای رئیس سازمان نوسازی شهر تهران حکایت از آن دارد: توانایی ساخت 5 هزار واحد کوچک در سال وجود دارد که 2500 واحد توسط بخش خصوصی وارد بازار فروش شود و 2500 واحد توسط بخش عمومی به صورت اجاره‌داری بهره‌برداری شود؛ چرا که ما دهک‌هایی را در جامعه داریم که حتی توان خرید خانه‌های کوچک‌ را هم ندارند.

آنطور که کاوه علی اکبری اعلام کرده است: در دولت چند ماهی است که طرح ساخت خانه های کوچک مقیاس در حال بررسی است و اگر دولت اقدامات خود را انجام دهد، شاید در این دوره بتوان این کار را اجرایی کرد.

به گفته این مدیر شهری؛ متوسط قیمت 28 میلیون تومان است و این عدد نسبت به سال98 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: تنها راه اینکه دهک‌های پائین هم بتوانند مسکن تهیه کنند، این است که مسکن حمایتی داشته باشیم و در این زمینه هم برنامه‌ریزی شده است.

سردرگمی دولت در حل معضل بازار مسکن

مجلسیان بر این باورند وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند از پس حل معضل لاینحل بازار مسکن برآید. عضور کمیسیون عمران مجلس در این باره به خبرگزاری فارس عنوان کرده است: واقعیت تلخی در کشور به نام گرانی افسار گسیخته مسکن امروز وجود دارد که فشار زیادی را اقشار آسیب‌پذیر که شرایط مناسبی ندارند آورده است؛ اگر چه وزیر راه در تلاش است که این مشکل را مهار  و مدیریتی در این قضیه داشته باشد اما این کار به تنهایی امکان‌پذیر نیست.

رحمت الله فیروزی پوربادی گفته است: مشکل گرانی مسکن این روزها نگرانی‌هایی را در جامعه به وجود آورده است، یک عزم کلی و همگانی را می‌طلبد؛ چراکه حل معضل به این بزرگی از یک نهاد به تنهایی برنمی‌آید.

به اعتقاد این نماینده مجلس؛ ابتدا باید نیاز  جامعه سنجیده شود تا بر اساس آن برنامه‌ریزی شود، به طور مثال در این راه اگر نیاز است مجلس قوانینی را تصویب کند و یا قوه قضائیه نظارت داشته باشد، تا آنچه که امروز مردم را نگران کرده است، برطرف شود.

رحمت الله فیروزی پوربادی تنها راهکارهایی برای کنترل بازار مسکن مانند دریافت مالیات از خانه‌های خالی، بورس مسکن و یا ساختن آپارتمان‌هایی با متراژ کوچک، ارائه می‌شود. در واقع وقتی مشکلی پیش می‌آید پارامترهایی برای رفع آن ارائه می‌شود. این مسائلی هم که امروز بیان می‌شود برای رفع همین مشکلات است. این در حالی است که به عنوان مثال اگر فردی بالغ بر ۱۰۰ خانه خالی دارد، باید عوارضش را پرداخت کند و این حرف زائدی نیست و مطلب درستی است.برای رسیدن به نقطه مطلوب جهت فراهم کردن مسکن با قیمت مناسب برای قشرهای مختلف جامعه، خاصه قشر آسیب‌پذیر باید برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی داشته باشیم.

ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد

اما در مقابل این اظهار نظرها، مدیران شهری با اشاره به قانون شهرداری ها عنوان می کنند: در قانون شهرداری ها به مسکن اجتماعی ضعیف اشاره شده است اما ابزارهای در اختیار شهرداری است که می توانند از آنها در این زمینه استفاده کنند.

موضوعی که شهردار تهران نیز به آن اشاره کرده و گفته است: در مورد وضعیت مسکن در تهران و احتمال کمک شهرداری به این حوزه باید گفت در قانون شهرداری‌ها به مسکن اجتماعی خیلی ضعیف اشاره‌ای شده است؛ اما به‌مانند یک مأموریت برای شهرداری به این موضوع پرداخته نشده است.

به اعتقاد پیروز حناچی؛ طبیعتا اگر منابعی که اختصاص داده می‌شود همچون تسهیلات بانکی مربوط به مسکن، به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود و در کل حمایت و پشتیبانی کنند، چراکه نه. ابزارهای این موضوع مثل همه جای دنیا در اختیار شهرداری هست همچون صدور پروانه، زمین اختصاص یافته به این موضوع و حتی به جهت اجاره‌داری بعد از بهره‌برداری که معمولا توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد.

وی با اشار به اینکه ظرفیت‌هایی در شهرداری وجود دارد و اگر حمایت‌های لازم صورت گیرد، قطعا امکان‌پذیر است، تاکید کرده است: به‌عبارتی‌دیگر اگر پشتیبانی و حمایت‌هایی که معمولا از الگوی مسکن اجتماعی و مسکن مهر با دادن تسهیلات با بهره‌های پایین به این موضوع اختصاص پیدا کند، انجام این مهم عملی خواهد بود.

کاهش 28 درصدی صدور پروانه ساخت در سال 99

کاهش قابل توجه صدور پروانه ساخت در یک سال گذشته موضوعی است که رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران به آن اشاره و عنوان کرده است: از آغاز سال ۱۳۹۹ تا پایان مردادماه در شهرداری تهران تعداد ۲ هزار و ۸۸۲ مورد پروانه ساختمانی صادرشده است، تعداد پروانه صادر شده در مدت مشابه سال قبل ۴ هزار و ۷ مورد بوده است، بر همین اساس ما شاهد کاهش ۲۸ درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران توسط شهرداری هستیم.

به گفته  مجید فراهانی؛ از نظر متراژ ساخت‌وساز در پنج ماه اول امسال، مجوز ساخت حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمربع صادر شده است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته شاهد صدور مجوز ساخت حدود ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار مترمربع بوده‌ایم؛ این روند حکایت از کاهش ۲۱ درصدی ساخت‌وساز در تهران از لحاظ متراژ دارد.

شهر فروشی سرآغاز آشفتگی بازار مسکن در تهران

اما برخی دیگر از مدیران شهری فروش تراکم در یک دهه اخیر را یک عامل تاثیرگذار در بی ثباتی بازار مسکن در تهران می دانند.

موضوعی که معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز به آن اشاره  کرده و گفته است:  انگاره‌ای از گذشته در نگاه به ملک در تهران وجود داشته است، مبنی بر اینکه «هر چه تراکم ساخت بیشتر باشد، قیمت زمین و خانه ارزان‌تر می‌شود» اما آیا این نگاه در همه‌جا درست است و می‌شود آن را به شرایط تهران تعمیم داد؟ تجربه 50 سال گذشته درباره تهران این پیش‌فرض را تأیید می‌کند؟ در این زمینه بررسی‌هایی شده که نشان می‌دهد این تصور و نگاه درست نیست و چنین نتیجه‌ای را به همراه نداشته است.

به گفته عبدالرضا گلپایگانی؛ سال 91 وقتی دو طبقه به زمین‌های تهران اضافه کردند و مجوز تراکم بیشتر داده شد، روند رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به بقیه نقاط کشور تشدید شده است، یعنی تراکم بیشتر دادن سبب افزایش قیمت مسکن در تهران شده است، این یک واقعیت روی‌داده و نتیجه‌گیری کارشناسی است.

به اعتقاد این مدیر شهری؛ طبقه‌های اضافه‌ می‌تواند سبب افزایش بهای خانه و ملک شود. طبقات اضافه یک امتیاز ویژه و یک رانت در حوزه بهره‌کشی از زمین بوده است و این توزیع رانت، سود سرشار برای مالک زمین ایجاد می‌کند. در اقتصادی که زمینه‌های تولید سرمایه و کاربست مولد از دارایی بسیار کم است و بازارهای سرمایه با ریسک بالا روبرویند، نقدینگی و پول یکجا جذب این بازار می‌شود و این حجم بالای نقدینگی و گردش بالای پول سبب گرانی بیش‌ از اندازه در ملک شده است، در این روند سرمایه کلان ملی جذب ساخت‌وساز و بورس‌بازی زمین در پایتخت شده است.

هر چند این مدیر شهری تراکم فروشی را سوغات دوره های گذشته مدیریت شهری می داند، اما تداوم شهر فروشی در دوره جدید مدیریت شهری به رغم انکار مدیران شهرداری تهران به ویژه در یک سال اخیر توانسته است بر آتش افزایش قیمت بازار مسکن بدمد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه