news-details

گران تمام شدن تولید ملی، مانعی بر سر راه قطار ملی مترو!

رئیس شورای شهر تهران اعلام کرده است تولید در داخل تا 70 درصد گران تمام می شود. آیا این گرانی مانعی بر سر راه تولید قطار ملی مترو نیز هست؟

به گزارش گام نو؛ آنطور که محسن هاشمی بیان کرده است بزرگترین مانع پیش روی تولید داخلی اتوبوس و واگن های مترو گران تمام شدن بین 30 تا 70 درصدی تولید در داخل کشور است که دلیل عمده آن نیز عدم هماهنگی و انسجام بین دستگاه های متولی است.

آمارهای رئیس شورای شهر تهرن حکایت از آن دارد 14 کارخانه اتوبوس و واگن‌سازی در کشور  وجود دارد اما به دلیل اینکه ناهماهنگی در بین 10 ارگان وجود داشت اقدامات لازم برای تولید اتوبوس و مترو انجام نگرفت که امیدواریم موانع برطرف شود.

به اعتقاد هاشمی؛ هزینه‌هایی بر سر تولید وجود دارد و حتی یارانه منفی به تولید هم داده می‌شود به طوری که 30 تا 70 درصد تولید در داخل گران‌تر تمام می‌شود و امیدواریم با همت مسؤولان مشکل پیش‌روی تولید برطرف و قیمت‌ها همچنین تورم کنترل شود.

این در حالی است که   معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در گفت و گوی خود با خبرگزاری برنا یادآور شده است: مذاکرات برای خرید 3 هزار اتوبوس در حال پایان است. در حال حاضر تشریفات ضروری انجام گرفته تا 3 هزار اتوبوس به سیستم حمل و نقل شهری افزوده شود.

 به گفته مهدی جمالی نژاد؛ سال گذشته 8 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در اختیار شهرداری‌های کلانشهرها قرار دادیم و امسال نیز 10 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است تا بر تعداد واگن‌ها متروها افزوده شود و در هر واگن تعداد کمتری مسافر حضور داشته باشد و مشکل تجمع جمعیت در مترو در مدت زمان کمی حل شود.

به رغم مشکلاتی که رئیس شورای شهر تهران در خصوص تولید اتوبوس و مترو در داخل کشور به آن اشاره می کند و تلاش هایی که معاون عمرانی و توسعه روستایی وزیر کشور در خصوص تولید 3 هزار اتوبوس جدید و تهیه واگن های مترو از آن نام می برد؛ این سوال در ذهن کارشناسان شهری به وجود آمده است که با وجود تمامی این مسائل آیا می توان گرانی تولید در داخل کشور را بزرگترین مانع بر سر راه تولید قطار ملی مترو دانست آن هم در شرایطی که مدیریت شهری کنونی شهر تهران وعده هایی در خصوص تولید انبوه آن به تهرانی ها داده است؟از همه مهمتر اینکه هنوز وضعیت اوراق مشارکت سال 99 مترو تهران تعیین تکلیف نهایی نشده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه