news-details

آیا طرح تولید کمپوست از پسماند میادین میوه و تره بار اجرایی می شود؟

صدرالدین علیپور در حالی خبر از تولید کمپوست از پسماندهای میدان مرکز میوه و تره بار می دهد، اما این طرح در دوره گذشته مدیریت شهری اجرایی شد، اما به سرانجامی نرسید.

به گزارش گام نو؛ طرح تولید کمپوست از پسماندهای میادین میوه و تره بار طرحی بود که در دوره گذشته مدیریت شهری مورد استقبال شهردار وقت قرار گرفت و برای راه اندازی نخستین دستگاه تولید کمپوست مراسمی با حضوررسانه ها برگزار شد. اما بعد از گذشت یک دهه نه تنها این طرح به نتیجه نرسید، بلکه سرنوشت نخستین دستگاهی که در یکی از میادین میوه و تره بار رونمایی شد، مشخص نشد.

اما این بار این خبر آن هم در ماه های اخر دوره کنونی مدیریت شهری توسط مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به عنوان یکی از طرح های پیش بینی شده در طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران و طرح کاپ یاد شده است.

علیپور در این باره یادآور شده است: با هدف تأمین رطوبت و تسریع در فرایند تولید کمپوست و افزایش کیفیت محصول نهائی، انتقال روزانه حدود ۳۰ تن از پسماندهای میدان مرکزی میوه و تره‌بار را به صورت آزمایشی در دستور کار قرار دادیم.

به گفته این مدیر شهری؛ در صورت موفقیت، قرار است در آینده روزانه ۱۰۰ تن پسماند میدان مرکزی میوه و تره‌بار به صورت متمرکز مدیریت و از ورود آن‌ها به مرکز آرادکوه جلوگیری شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباره کاهش چشمگیر ورود ضایعات حجیم به آرادکوه عنوان کرده است: از آذرماه سال گذشته مدیریت متمرکز پسماندهای حاصل از هرس درختان و پسماندهای حجیم شامل چوب، تیر و تخته، مبل و... به پیمانکار بخش خصوصی در محل سایت آزادگان واگذار شد.

وی تاکید کرده است: بر این اساس از ابتدای آذرماه از ورود حدود ۷ هزار و ۵۰۰ سرویس ضایعات حجیم و چوب و سرشاخه به مرکز دفع آرادکوه و چهاردیواری‌های مناطق جلوگیری شده است.

به گفته علیپور؛ بیشترین آمار ساماندهی پسماندهای حجیم مربوط به اسفندماه سال گذشته با حدود ۵ هزار سرویس و تناژ تقریبی ۷ هزار تن انواع چوب و سرشاخه است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه