news-details

نخندیدن در مترو؛ تنها راهکار شهرداری تهران در پیک چهارم کرونا

هرچند پیش بینی ها نشان می داد در صورت افزایش سفرهای نوروزی احتمال شیوع پیک چهارم آن در تهران وجود دارد، اما مدیریت شهری، مترو را در گسترش این بیماری بی تاثیر می دانند.

به گزارش گام نو؛ سیاست یک بام و دو هوای دولت در کنترل و مهار بیماری کرونا به ویژه در ایام عید نوروز باعث شد تا پیش بینی کارشناسان حوزه سلامت مبنی بر احتمال شیوع بیماری کرونای انگلیسی، اکنون متولیان ستاد مبارزه با این بیماری جهانی خبر از ورود بیشتر شهرهای کشور به ویژه شهر تهران به پیک چهارم کرونا در کشور دهند.

آنطور که استاندار تهران به رسانه ها اعلام کرده است، مصوبات ستاد ملی چه در خصوص حضور کارمندان و چه در کاهش تجمعات باید تشدید شود.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان تهران یادآور شده است: در ایام تعطیلات نوروز شاهد کاهش فاصله گذاری اجتماعی، حجم زیاد ترددها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دنبال آن افزایش مراجعات سرپایی و میزان بستری‌ها در استان تهران بودیم.

حاد شدن وضعیت برخی از شهرهای کشور در آخرین روزهای تعطیلات نوروز نتیجه عمل نکردن متولیان به مصوباتی بود که در آخرین روزهای سال گذشته تنها در رسانه ها اعلام کردند. بسته نبودن جاده های منتهی به شهرهای مختلف و افزایش سفرهای جاده ای باعث شد تا ترس کارشناسان سلامت در خصوص احتمال شیوع گسترده کرونای انگلیسی به حقیقت تبدیل شود.

البته دلیل این رویکرد دولت برخلاف آنچه که به عنوان تصمیم و مصوبات ستاد ملی کرونا در ایام عید نوروز اعلام کرده بود، افزایش فروش بنزین و البته درآمدهای حاصل از جریمه هایی است که به زودی در قالب پیامک هایی به افرادی که اقدام به مسافرت کرده اند، ارسال خواهد شد.

به نوعی می توان گفت دولت برای کسب درآمد در ایام عید نوروز مصوباتی که با قدرت در رسانه ها اعلام کرده بود را به همان قوت اجرا نکرد تا به گام های بعدی پشت پرده این مصوبات که همان درآمدزایی از سفرهای نوروزی بود، دست پیدا کند.

اما بعد از تمام شدن تعطیلات نوروز، وزیر بهداشت در قالب نامه ای که در رسانه ها نیز منتشر شده است، از وزیر کشور به عنوان فرمانده ستاد ملی مبارزه با کرونا با توجه به شیوع گسترده بیماری کووید 19 در کشور ترکیه بر ضرورت توقف یک هفته ای ایاب و ذهاب از طریق مرزهای هوایی و زمینی با کشور مذکور و لزوم همکاری استانداران در این زمینه، تاکید کرد.

سعید نمکی در این نامه عنوان کرده است: شهروندان ایرانی که در ترکیه به سر می برند و قصد ورود به کشور را دارند و همچنین اتباع کشور ترکیه که در ایران بوده و قصد خروج از کشور را دارند، می توانند با رعایت پروتکل های مربوطه و انجام تست PCR و اطمینان از عدم آلودگی اقدام به ورود و خروج کنند.

نخندین در مترو تنها راهکار مدیریت شهری برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا

به غم اینکه سال گذشته با شیوع کوئید19 شهرداری تهران اقدام به لغو طرح ترافیک کرد، اما امسال مدیران شهری به این نتیجه رسیده اند که انجام این روند به صلاح شهر نیست در نتیجه آنها تنها راهکار افزایش فاصله گذاری اجتماعی در شبکه حمل و نقل عمومی مترو و البته اتوبوسرانی را نخنیدن و حرف نزدن تهرانی ها در این سامانه حمل و نقلی عنوان کرده اند.

بر این اساس طرح ترافیک سال 1400 از امروز آغاز شد و دوربین های طرح ترافیک پایتخت که مدتی خاموش شده بود از ساعت 8:30 روشن شد.

آنطور که شهرداری تهران اعلام کرده است؛ طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا از ۸:۳۰ تا ۱۶ اجرا می‌شود و رانندگان یک‌بار خروج رایگان از ۱۴:۳۰ می توانند داشته باشند. همچنین طرح ترافیک در روزهای پنج شنبه اجرا نمی شود و تنها طرح کنترل آلودگی هوا(همان زوج و فرد سابق) پنجشنبه‌ها برقرار خواهد بود. بر این اساس ساعت طرح ترافیک پنجشنبه حذف شده و ساعت طرح کنترل آلودگی هوا(طرح زوج و فرد سابق) پنجشنبه از 8:30 تا 13 بعد از ظهر است.

از سوی دیگر تغییراتی نیز در اجرای طرح ترافیک ایجاد شده از جمله اینکه علاوه بر افزایش نرخ، شهروندان باید پیش از ورود به طرح، روز مورد نظر خود را رزرو کننددر غیر این‌صورت محاسبه عوارض تردد خودرو با بیشینه ضرایب و به‌ازای هر روز تردد با نرخ ۷۸۷.۵۰۰ ریال مستقل از ساعت تردد و نوع معاینه فنی خودرو برای آنها لحاظ خواهد شد.

این در حالی است که آمار فوتی های کرونا روز گذشته نیز همزمان با 13 فروردین پس از مدت ها 3 رقمی شد و به 117 نفر رسید و به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، ۱۱ هزار و ۶۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۳۰ نفر از آنها بستری شدند.

آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در پایتخت هم همچون بسیاری از شهرهای کشور شیب صعودی داشته و بر اساس اعلام به گفته مسوولان فقط در روز چهارشنبه 11 فروردین 39 نفر بر اثر کرونا در تهران جان باختند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره ضرورت لغو طرح ترافیک در پایتخت همزمان با خیز چهارم کرونا به خبرگزاری فارس اعلام کرده است: تصمیمات مرتبط با لغو یا اجرای طرح ترافیک در دوران اپیدمی کرونا چندان در اختیار مدیریت شهری نیست و دستورالعمل‌های لازم را ستاد ملی مقابله با کرونا یا ستاد تهران ارائه می‌دهد و اگر آنها بخواهند طرح را لغو کنند ما هم مخالفتی نخواهیم داشت.

به گفته ناهید خداکرمی؛ به نظر من لغو طرح ترافیک تأثیر چندانی در کاهش آمار مبتلایان و متوفیان کرونا ندارد و به صلاح نیست چرا که شهرهایی مانند اهواز و خوزستان اصلا مترو و طرح ترافیک مشابه تهران ندارند ولی با وضعیت اسفناک کرونا مواجه شده‌اند.

این عضو شورای شهر تهران اعتقاد دارد: کنترل کرونا با رعایت پروتکل‌ها توسط مردم بسیار تأثیرگذار است البته دولت در واردات واکسن تعلل داشته که این قضیه هم عمدی نیست چرا که در شرایط تحریم هستیم و محموله‌هایی که قرار بود بخرند به خاطر تحریم‌ها عملیاتی نشد.  از سوی دیگر بیشترین دلیل شیوع کرونا مشکلات رفتاری و اجتماعی است و رعایت پروتکل‌ها هر چه بیشتر باید فرهنگ‌سازی شود لغو طرح ترافیک سبب رفت و آمد بیشتر در سطح شهر می‌شود که بسیاری از آنها غیرضروری است مثلا برای خرید به بازارها و مغازه‌ها مراجعه می‌کنند در صورتی که ممکن است اصلا نیازی به این قضیه نداشته باشند.

خداکرمی تاکید دارد: معتقدم لغو طرح ترافیک تأثیری در کنترل بیماری کرونا ندارد و حتی اجرای آن در پیشگیری از کرونا کمک می‌کند مطالعات نشان داده لغو یا اجرای طرح تأثیری در کرونا نداشته و حتی مترو هم در رتبه 13 از نظر پرخطری در ابتلا به کرونا در همه دنیا قرار گرفته است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در عین حال که از رسانه ها خواسته است ذائقه مردم را در استفاده از وسایل نقلیه عمومی تغییر دهند و به مانند تجربه هایی که کشورهایی مانند چین، ژاپن و ایرلند در خصوص استفاده از دوچرخه و اسکوتر داشته اند در شهر تهران نیز فرهنگ سازی کنند؛ عنوان کرده است: استفاده از دو ماسک در مترو بسیار می‌تواند در پیشگیری از کرونا تأثیرگذار باشد همچنین شهروندان بهتر است در کابین‌ها با یکدیگر صحبت نکنند و یا نخندند تا از این طریق هم بتوان از کرونا پیشگیری کرد.

مرگ 25 هزار تهرانی بر اثر کرونا

ناهید خداکرمی با اشاره به افزایش دو برابری فوتی های ناشی از کرونا در تهران یادآور شده است: امکان افزایش این آمارها در اردیبهشت امسال وجود دارد. این در حالی است که در یک سال گذشته بر اثر کرونا گفت: تاکنون 25 هزار و 150 تهرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.

در حالی تهرانی ها در حال ورود به پیک چهارم بیماری کرونا هستند که طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت حدود 15 هزار بیمار کرونایی که از بیماری خود خبر داشته اند در ایام نوروز در شهرهای مختلف تردد داشته اند

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط
نظرات

ارسال دیدگاه